Grudnik – co zrobić, żeby obsypał się kwiatami

Płaskie pędy, ząbkowane po bokach, ale pozbawione kolców na pierwszy rzut oka, nie przypominają kaktusów. Jednak grudnik, znany też pod nazwami zygokaktus, czy kaktus bożonarodzeniowy należy do tej rodziny sukulentów. Prawidłowa nazwa botaniczna tej pochodzącej z Brazylii rośliny to szlumbergera.

 

Te nietypowe kaktusy rosną w koronach drzew i jak inni ich krewniacy, cenią sobie słońce, choć wytrzymują też półcień. W uprawie spotyka się sześć gatunków szlumbergery, które różnią się między sobą stopniem powcinania brzegów pędów, oraz zaostrzenia ich kątów. Najczęściej jednak uprawie się międzygatunkowe mieszańce. Wszystkie mają cechę wspólną. Późną jesienią i zimą, prawidłowo pielęgnowane obsypują się jaskrawymi kwiatami.

 

Pochodzące z deszczowych lasów Brazylii i rosnące głównie w okolicach Rio de Janeiro szlumbergery – grudniki, potrzebują dużych ilości światła przez cały rok, dlatego najbardziej odpowiednią wystawą dla nich będą południowe i zachodnie parapety. Jednak latem należy je chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, które parzy ich delikatny oskórek.

Grudniki, w przeciwieństwie do większości kaktusów lubią miejsca ciepłe i wilgotne. Jednak podlewać należy je dopiero wtedy, kiedy podłoże dokładnie przeschnie. Temperatura w pomieszczeniach nie powinna nigdy spadać poniże 13 stopni Celsjusza. Grudniki, bowiem, bardzo źle znoszą zimno i przeciągi, jak na gości z tropików przystało. Zaniedbania w którymś z wymienionych obszarów sprawią, że roślina będzie rosła, bo jest wytrzymała, ale nie zakwitnie.

W okresie intensywnego wzrostu, czyli od kwietnia do listopada, grudnika warto zasilić raz  w miesiącu dobrym nawozem dla roślin kwitnących, podawanym w formie płynnej. Ten epifityczny kaktus podlewa się od góry, podając połowę zalecanej przez producenta dawki. W okresie letnich upałów trzeba go podlewać raz  w tygodniu.

 

Jesień to czas, kiedy roślina przygotowuje się do kwitnienia, a pąki śpiące zaczynają budzić. Na końcach płaskich pędów pojawiają się początkowo zielone grudki, które w miarę rozwoju przebarwiają się na kolor taki, w jakim roślina kwitnie. Gama barw jest tu bardzo szeroka – od śnieżnej bieli, przez wszystkie odcienie różu, aż po głęboki szkarłat.

Jednak, żeby cieszyć się dekoracyjnymi kwiatami grudnika, należy od połowy października ograniczyć jego podlewanie i zaprzestać nawożenia. Ten oryginalny kaktus zakwita wtedy, kiedy większość innych roślin pozostaje w stanie spoczynku, zbierając siły na nadchodzący sezon wegetacyjny.

MT

Najlepszy domowy nawóz dla skrzydłokwiatu

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię