Ciekawostki o stanie Montana

Czy wiecie skąd stan wziął swoją nazwę? Otóż od faktu, że jest najbardziej górzystym ze wszystkich i z języka hiszpańskiego. W górach Montany istniała i nadal istnieje rekordowa liczba kopani metali szlachetnych, które prosperują od początków XIX wieku.

Ten czwarty co do wielkości stan USA zamieszkuje zaledwie milion ludzi. Przy tym znacznie więcej jest w nim krów. Ten największy stan pozbawiony dostępu do morza ma dwa, zupełnie odmienne regiony geograficzne. W tym obejmującym Góry Skaliste oglądać można, liczące sobie aż 7000 lat lodowce.

Z kolei na terenie Wielkich Równin przeważają prerie i pastwiska wykorzystywane do wypasu bydła, którego jest tu więcej niż ludzkich mieszkańców.  W tym zróżnicowanym krajobrazie zachwyca mnogość jezior. W całej Montanie jest ich ponad 3000, w tym Flathead Lake, które jest największym naturalnym zbiornikiem słodkowodnym w całym USA.

 

Montana to prawdziwy raj dla badaczy przyrody. Ma największą ze wszystkich stanów Ameryki Północnej i najbardziej różnorodną populację dzikich ssaków. Gratką dla ornitologów będą natomiast, migracje ptaków, w tym pelikanów białych. Te ciekawe ptaki o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do niemal trzech metrów, co roku przylatują wiosną z Zatoki Meksykańskiej do Medicine Lake. Ich populacja sięga 10 000 osobników.

Ponadto w Montanie żyją największe obecnie w Stanach stada bizonów. Ma też bardzo duża, drugą po Alasce populację niedźwiedzi grizzly.  Ale to nie koniec atrakcji dla miłośników zoologii – również tej paleontologicznej. To właśnie na terenie tego stanu znaleziono “Tufts-Love Rex”, gigantyczny szkielet Tyranozaura.  Został on odkryty w 2016 roku w Hell Creek w Montanie. Jest to jeden z zaledwie 15 praktycznie nienaruszonych szkieletów T. Rexa i jeden z największych, jakie kiedykolwiek znaleziono.

Montana to także rekordy. Największy kiedykolwiek zarejestrowany płatek śniegu spadł właśnie w tym stanie i mierzył sobie, bagatelka – 15 cali, czyli był wielkości sporej serwetki do przykrycia okrągłego stolika.  Również woda w stanie ciepłym ma tu swoje pięć minut. To właśnie w   “Trzech Widłach” – skrzyżowaniu rzek Gallatin, Madison i Jefferson w Montanie bierze swój początek najdłuższa rzeka USA – Missouri.

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzą najpiękniejsze na świecie szafiry Yogo, o głęboko chabrowym odcieniu? Jeżeli tak i dotąd szukaliście odpowiedzi, to mamy ją dla was. Szafiry Yogo pochodzą, oczywiście  z Montany. Jeden z tych piękności w kolorze indygo jest jedynym pochodzącym z Ameryki Północnej kamieniem włączonym do Klejnotów Koronnych Anglii.

MT

6 kroków do znalezienia tanich lotów

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię