Aloha, hawajski stan ducha

„Aloha, aby nauczyć się tego, co nie zostało powiedziane, zobaczyć to, czego nie można zobaczyć i poznać niepoznawalne” – Królowa Lili’uokalani.

Nawet ci którzy nie byli na Hawajach znają słowo „Aloha”. Większości z nas kojarzy się ono z hawajskim pozdrowieniem wypowiadanym na dzień dobry lub do widzenia.

Dla Hawajczyków aloha to dużo więcej niż powitanie. To kodeks życia i hawajski symbol. Jego znaczenie wykracza poza wszelkie definicje, które można znaleźć w słownikach.

Aloha to esencja relacji, w których każda osoba jest ważna dla każdej innej osoby dla zbiorowej egzystencji. Aloha oznacza słyszeć to, co nie zostało powiedziane, widzieć to, czego nie można zobaczyć i poznać to, co niepoznawalne.

Haleaka Iolani Pule, nauczyciel hawajskiej duchowości, opisał aloha jako ludzki wrodzony zmysł bezwarunkowego kochania wszystkiego, od rzeczy po ludzi. Według Pule jest to symbiotyczny związek ze wszystkim co otacza nas we wszechświecie i „rozpoznawanie dokładnie swojej przestrzeni w nim”.

Pule dodawał, że aloha to nie tylko definicja hawajskiego motto na życie. Jest to w szczególności dziedzictwo Hawajów i ich przodków, głęboko zakorzenione w ich kulturze, które wyraża nadzieję Hawajów na harmonijną przyszłość, która ma się rozciągać na cały świat.

 

Hawajczycy twierdzą, że można poznasz ducha aloha, kiedy go poczujesz. Ale żeby go poczuć najpierw trzeba pokochać samego siebie.

Aloha to sposób na życie i wzajemne traktowanie się z miłością i szacunkiem. To siła życiowa, kodeks moralny, wyraz miłości i połączenie z naturą. Aloha oznacza:

Akahai – dobroć wyrażana z czułością;

Lōkahi – jedność wyrażana w harmonii;

ʻOluʻolu – zgoda wyrażana z przyjemnością;

Hasahaʻa – pokora wyrażana ze skromnością;

Ahonui – cierpliwość wyrażana z wytrwałością.

Są to cechy charakteru, które wyrażają urok, ciepło i szczerość Hawajów. Według rdzennych Hawajczyków życie w Duchu Aloha jest sposobem na samodoskonalenie i urzeczywistnienie dla własnego ciała i duszy. Aloha wysyła i odbiera pozytywną energię. Kiedy żyjesz Duchem Aloha, tworzysz pozytywne uczucia i myśli, które nigdy nie znikają. Istnieją w przestrzeni, mnożą się i rozprzestrzeniają na innych. Aloha żyje w harmonii.

Aby postępować w zgodzie z aloha należy wprowadzić 5 zasad w swoje życie:

  1. Spędzać czas na łonie natury i rozumieć jej siłę
  2. Żyć chwilą obecną – i doceniać ją
  3. Pielęgnować znaczące związki i powiązania
  4. Wybierać zawsze to co prowadzi do dobra
  5. Kochać – zawsze.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię