Dużo mówi się o menopauzie – kobiecej wersji finiszu młodości. Panie mają do wyboru szeroką gamę poradników, medykamentów, a nawet gałęzie medycyny specjalizujące się w przynoszeniu ulgi, kiedy objawy ustawania aktywności hormonów płciowych, stają się dokuczliwe, a czasem i groźne dla zdrowia.
Mężczyźni, na ogół milczą nie przyznając się, że starość dopada także ich. Przyczyną może być zarówno próba utrzymania wizerunku twardziela, jak i fakt, że statystycznie żyją krócej – część może, po prostu nie dożywać objawów męskiego przekwitania. Tak było jeszcze w ubiegłym wieku z menopauzą. Kobiety wyczerpane licznymi porodami żyły krótko, nie doczekując starości, ani nawet okresu przejściowego, jakim jest klimakterium.
W rozmowie ze „Zwierciadłem” psychoterapeuta Wojciech Eichelberger mówi o seksie. Mężczyznom w okresie przekwitania zaleca ten poranny, wspomagany naturalną erekcją. Pozwala to uniknąć kłopotów z potencją, jakie towarzyszą często po wyczerpującym dniu, powodując nie tylko fizyczne niespełnienie, alle i obciążające psychikę.
Zmiany w ciele związane z wiekiem są naturalne i stanowią proces w przyrodzie powszechny. Dla osoby ich doświadczającej z pewnością mogą być nieprzyjemne, wszak ciężko się pogodzić z własnym przemijaniem, a młodość trwa tak krótko. Jednak nie są powodem ani do wstydu, ani niepokoju.
– Wydawnictwo Drzewo Babel wydało niedawno świetną książkę na temat zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się. Jej angielski tytuł „Bolder” jest kreatywną zbitką dwóch angielskich słów: bold, co znaczy śmiały, i older, czyli starszy. To inspirujący poradnik dla mężczyzn zachęcający do życia w kontrze do obowiązującego stereotypu seniora, wskazujący na fakt, że organizm, póki żyje, ma wielkie możliwości odbudowy sił i sprawności, w tym czerpania radości z seksu także przy braku wzorcowej żelaznej erekcji. – mówi Eichelberger.
Poza kwestiami seksu w rozmowie poruszono objawy andropauzy, których wielu mężczyzn nie zauważa lub je ignoruje. Zastępowanie tkanki mięśniowej tłuszczową, łysienie, spowolnienie ruchów, podwyższenie tembru głosu, a także depresja, problemy z sercem i inne objawy kojarzone ze starzeniem się organizmu, są zarazem objawami andropauzy.
Jak zapobiegać poddaniu się starości? Znaleźć pasję lub realizować tę, na którą wcześniej nie miało się czasu. Pracować, choćby wolontarystycznie. Uprawiać sport spacerować, cieszyć się życiem. Odżywiać zdrowo i unikać przejadania -te proste sposoby są odwieczną receptą na dobre życie i warto i nich pamiętać szczególnie wtedy, kiedy jesień życia puka już do drzwi.
MT