Arizona – niezwykłe miejsca.

Arizona to nie tylko słynny na cały świat Wielki Kanion, czy monumentalne kaktusy Saguaro, które na stałe weszły do popkultury. Ten leżący w południowo – zachodniej części USA stan skrywa wiele tajemnic. Oto niektóre z nich.

Na terenie Arizony znajduje się jeden z naturalnych Siedmiu Cudów Świata – jedyny leżący w Stanach Zjednoczonych. Jest nim, oczywiście Park Narodowy Grand Canyon.   Poza tym ten stan jest absolutnym królem wydobycia miedzi. Na terenie Arizony znajdują się największe w całym USA złoża tego cennego metalu.

O.K. Corral w Tombstone w Arizonie – to tutaj Wyatt Earp i Doc Holliday przeżyli strzelaninę tak słynną, że nakręcono o niej aż 10 filmów! Ci co lubią oglądać – nie tylko filmy, na pewno ucieszą się z informacji, że w Kitt Peak National Observatory znajduje się największa na świecie kolekcja teleskopów optycznych i radiowych. Ostatnio pomogły one odkryć galaktyki odległe o 12 miliardów lat świetlnych. Co ciekawe znajduje się tu największy na świecie teleskop słoneczny.

Arizona to jeden ze stanów o największej powierzchni nietkniętej ręką białego człowieka. Aż 85% jego, porównywalnej z terytorium Włoch powierzchni to lasy narodowe, parki narodowe, tereny rekreacyjne i dzikie, rezerwaty przyrody i rezerwaty rdzennych mieszkańców.  Tych ostatnich nie brakuje, bowiem Arizona jest domem dla 22 plemion rdzennych Amerykanów, których historia sięga aż 12 000 lat wstecz.

Zmęczeni zimą zdecydowanie powinni się wybrać do Arizony. Tam słońce i suche powietrze panują przez ponad 300 dni w roku. W takich warunkach chce się pić, więc  z pomoca przychodzi ponad 100 winiarni produkujących aż 22 gatunki lokalnych win. Potem pozostaje się raczyć rdzennie arizońskim przysmakiem – chimichanga, czyli smażonym na głębokim oleju burrito.

Arizona to nie tylko ojczyzna rodeo, ale także dom dla słynnych drzew palo verde. Ich nazwa po hiszpańsku oznacza po prostu „zielony patyk”. Rosną one nie tylko w cieniu najwyższej na świecie fontanny leżącej w Fountain Hills, czy  Four Corners, będącego jedynym  miejscem w Stanach Zjednoczonych, w człowiek może stać w czterech stanach w tym samym czasie.

Z uwagi na pustynny krajobraz Arizona nękana jest monsunami, burzami piaskowymi i powodziami błyskawicznymi, których nie doświadcza większość mieszańców pozostałych stanów USA.  Na terenie kraju występuje też jeden z dwóch gatunków żyjących na świecie jadowitych jaszczurek – heloderma arizońska.

Prawo stanowe obowiązujące w Arizonie mówi, że zabronione jest odmawianie podania szklanki wody spragnionemu. O pragnienie nietrudno, wśród pustyni i skał Wielkiego Kanionu tak starych, że kiedy nadeszła era dinozaurów, one już były prastare i pełne skamieniałości gąbek i innych, pierwotnych organizmów.

MT

Arizona – fakty i ciekawostki

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię