Bankruci w Białym Domu

Nie wszyscy prezydenci USA mogli pochwalić się zasobnym kontem czy dobrze prosperującym biznesem. Pomimo sukcesu w wyborach, niektórzy z nich nie radzili sobie w swoich osobistych przedsięwzięciach. Kilku amerykańskich prezydentów w którymś momencie swojego życia było niewypłacalnych.

Lista najbardziej zadłużonych prezydentów USA – opracowana przez portal 24/7wallst.com:

1. Harry S. Truman – 33. prezydent w latach 1945-1953

Nieudane przedsięwzięcia biznesowe, takie jak kopalnia cynku i sklep odzieżowy, doprowadziły Trumana do zadłużenia. Wbrew radom bliskich mu osób, odmówił wystąpienia o bankructwo, zamiast tego do końca życia spłacał swoje długi. Trudności finansowe Trumana doprowadziły do nowego prawa, które podwoiło pensję prezydenta. Kiedy Lyndon Baines Johnson podpisał ustawę Medicare Act z 1965 roku, Truman stał się pierwszym odbiorcą nowego programu.

2. Ulysses Simpson Grant – 18. prezydent w latach 1869-1877

Poza urzędem prezydenta Grant jest najbardziej znany ze swojej kariery wojskowej, w tym służby podczas wojny secesyjnej. Po kadencji prezydenta Grant i jego żona żyli ponad stan podróżując po świecie w pełnym luksusie. Grant próbował swoich sił jako biznesman i właściciel plantacji, bez powodzenia. Ale jego problemy finansowe zaczęły się po 1884 roku kiedy to został oszukany przez inwestorów na ponad 100 tysięcy dolarów. Na krótko przed śmiercią wydał swój pamiętnik dzięki czemu stanął na nogi finansowe nawet zostawiając rodzinie mały spadek.

3. Abraham Lincoln – 16. prezydent w latach 1861-1865

Jego głównym dochodem była praktyka prawnicza. Swój majątek stracił po otwarciu wielobranżowego sklepu w New Salem w Illinois. Sklep popadł w długi i chociaż Lincoln sprzedał większość swoich udziałów, był zmuszony spłacić długi po śmierci swojego partnera. Aby spłacić wierzycieli, Lincoln był w pewnym momencie zmuszony do sprzedaży swojego konia. Powrót do kariery prawniczej pomógł mu wyjść z długów.

4. James Monroe – 5. prezydent w latach 1817-1825

Monroe odziedziczył pokaźny majątek. W dzisiejszych czasach jego majątek wynosiłby ponad 30 milionów dolarów. Pomimo tak pokaźnej kwoty popadł w tarapaty poprzez zaniedbanie rodzinnego biznesu – rolnictwo i prowadzenie plantacji. Brak odpowiedniego zarządzania doprowadził do tego, że Monroe sprzedał swoją posiadłość o powierzchni 3500 akrów i dom w Paryżu. Ale kłopoty finansowe Monroe nie ustały i musiał poprosić Kongres o spłatę części swoich długów.

5. Thomas Jefferson – 3 prezydent w latach 1801-1809

Thomas Jefferson urodził się jako syn bogatych właścicieli ziemskich, ale miał trudności z zarządzaniem swoją fortuną. Jefferson prowadził ekstrawagancki styl życia i pożyczał pieniądze wielu ludziom, którzy nie byli w stanie spłacić długu. Ponadto odziedziczył dług po swoim teściu, dochody z jego posiadłości spadły i Jefferson popadł w długi z którymi borykał się do końca życia.

ZS

Abraham Lincoln – ciekawostki z życia 16. prezydenta USA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię