Biały osad na armaturze – proste sposoby jak się go pozbyć

Nieestetyczny nalot na kranach i sitkach znany jest każdemu, kto kiedykolwiek prowadził dom. Różne są sposoby i środki na jego usuwanie.

Czym jest ten uciążliwy nalot? To nic innego jak minerały wytrącające się z wody. Pozbawiona ich jest jedynie woda demineralizowana, stosowana w niektórych technologiach. Ta w kranach ma skład chemiczny o wiele bogatszy niż proste H2O, o którym każdy z nas uczył się na chemii.

Biały nalot z węglanów jest nie tylko nieestetyczny, a le poprzez swoją chropowatość stanowi siedlisko bakterii i potencjalnie chorobotwórczych patogenów. Poza odkładaniem się w miejscach widocznych, tworzy się również wewnątrz rur.

O ile w handlu znajduje się mnóstwo agresywnych chemicznie środków, skutecznie rozpuszczających nalot, o tyle stosowanie ich jest szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i samej armatury. Pozostałości wraz z wodą mogą się dostawać do ludzkiego organizmu.  Warto, zatem,zainteresować się domowymi metodami.

A tych nie brakuje i w  przeciwieństwie do sklepowych specyfików są nieszkodliwe. Oto niektóre z nich.

Kwasek cytrynowy

Zmieszany z ciepłą wodą i pozostawiony na około godzinę, doskonale rozpuszcza węglanowe osady. Potem wystarczy miejsce wytrzeć suchą szmatką.  Podobnie działa sok z cytryny, ale tego nie należy rozcieńczać.

Ocet

Rozcieńczony z wodą w proporcji 1:1 stanowi skuteczny odkamieniacz. Wystarczy nanieść go na czyszczoną powierzchnię i pozostawić na 30 minut. Podgrzany działa silniej.

Soda oczyszczona

Trzy łyżki sody zmieszać z łyżką ciepłej wody. Powstałą pastę nałożyć na czyszczone miejsce i pozostawić na godzinę.

Gumka do ścierania

To nie żart. Węglanowy, biały osad można skutecznie usunąć zwykłą, twardą gumką do ścierania.

@pogotowie_sprzatajace Szok 🤣 #pogotowiesprzatajace #cleaninghacks #cleaningtips #ttsprząta #cleantok #cleaning #clean #sprzątanie #białystok #dlaciebie😏 #fypdongggggggg ♬ looper – Official Sound Studio

MT

Jak wyczyścić biżuterię?

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię