Pleśń na jedzeniu – odkroić, czy wyrzucić całość?

chleb pleśń

Grzyby pleśniowe są wszechobecne i mają swoją ważną rolę w naturze – pomagają rozkładać martwą materię organiczną. Część z nich przydatna jest też ludzkości – z jednego z gatunków Ludwik Pasteur wyprodukował penicylinę. Inne pokrywają sery pyszną, aksamitną warstwą.

Jednak większość pleśni jest szkodliwa, toksyczna, a w kuchni, bardzo uciążliwa. Pleśnieje pieczywo, owoce, warzywa, sery – nie te pleśniowe.
Niektórzy, uważając nalot tych grzybów za zjawisko normalne, odkrawają zepsutą część, a resztę jedzą. To bardzo niebezpieczny zwyczaj!

Zielony nalot najczęściej pojawia się, już po kilku dniach na pieczywie. Białe i zielonkawe kropki, początkowo punktowo i w małej ilości. Niektórzy nie przejmują się tym, uznając, że skoro jadać można sery pleśniowe, a niektóre z nich osiągają zawrotne ceny, to i odrobina pleśni na chlebie nie zaszkodzi. Nic bardziej mylnego. Gatunki używane do wzbogacania smaku serów są nietoksyczne i hodowane w warunkach kontrolowanych i aseptycznych. Pleśń w kuchennych szafkach i lodówce zawsze jest szkodliwa.

chleb pleśń

Fakt, że w królestwie grzybów występują zarówno gatunki jadalne, niektóre pyszne jak i osiągające astronomiczne ceny – jak trufle, a inne śmiertelnie trujące i bardzo niebezpieczne, znany jest nawet najmłodszym.

Pleśnie również są grzybami, zatem skąd tak beztroskie do nich podejście?

Gatunki atakujące produkty spożywcze, w przeważającej większości są trujące i spożywanie ich nie kończy się jedynie na niegroźnych zatruciach pokarmowych. Pleśnie są także silnie rakotwórcze. Odkrojenie zainfekowanego kawałka poprawia sytuację jedynie wizualnie, bo zaatakowany produkt pełen jest już zarodników grzyba, a część, którą widać na zewnątrz to owocniki – podobnie jak u jadanych borowików, maślaków, czy podgrzybków.

Odpowiadając na tytułowe pytanie – wyrzucić, najlepiej w szczelnym opakowaniu.

Produktów zaatakowanych przez pleśnie nie wolno kompostować, nadają się jedynie do utylizacji.

Spożywanie tych szkodliwych grzybów skutkuje zatruciem –  mykotoksykozą i podobnie, jak spożywanie np. trujących muchomorów może skutkować uszkodzeniem wątroby i układu nerwowego.

Dlatego też, po dostrzeżeniu najmniejszych śladów pleśni, a nawet wyczuciu jej charakterystycznego zapachu, pieczywo i inne produkty zaatakowane, należy bez żalu wyrzucić, a miejsce, w którym były przechowywane, starannie umyć i wywietrzyć.

MT

Zielone orzechy włoskie – superpokarm dla Twojego organizmu

Posłuchaj podcastów: 

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię