Brak aktywności seksualnej powoduje wcześniejszą menopauzę

Badanie, opublikowane w Royal Society Open Science, oparte na danych zebranych przez Study of Women’s Health Across the Nation (SWAN) sugeruje korelację między niską aktywnością seksualną, a wczesną menopauzą.

Megan Arnot, autorka badania napisała, że „badania sugerują, że jeśli kobieta nie uprawia seksu i nie ma szans na zajście w ciążę, wówczas ciało w pewnym sensie decyduje się nie inwestować energii w owulację i możliwość zajścia w ciążę, a inwestować ją gdzie indziej”.

Badanie opierało się na danych zebranych od 2936 kobiet, których średni wiek wynosił 45 lat. Żadna z kobiet uczestniczących w badaniach nie weszła jeszcze w menopauzę. 46% było we wczesnym okresie tzw. perimenopauza – zaczynały doświadczać objawów menopauzy, takich jak zmiany cyklu miesiączkowego i uderzenia gorąca, a 54% było w okresie przed menopauzą – regularne cykle i brak objawów. Badania przeprowadzono podczas dziesięcioletniego okresu obserwacji, podczas którego 1324 (45%) z 2936 kobiet doświadczyło naturalnej menopauzy w średnim wieku 52 lat.

Kobiety zostały poproszone o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań, w tym o to, czy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy uprawiały seks ze swoim partnerem, częstotliwość seksu, czy odbyły stosunek płciowy, seks oralny, dotyk lub pieszczoty seksualne i czy zaangażowali się w samostymulację.
64% ankietowanych podała, że była aktywna seksualnie co tydzień.

Model między częstotliwością aktywności seksualnej a wiekiem menopauzy wykazał, że kobiety w każdym wieku, które uprawiały seks co tydzień, były o 28% mniej narażone na menopauzę niż kobiety, które uprawiały seks mniej niż raz w miesiącu. Podobnie kobiety, które uprawiały seks co miesiąc, były o 19% mniej narażone na menopauzę w porównaniu z osobami, które uprawiały seks mniej niż co miesiąc.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię