Teksas – 21 faktów i ciekawostek

Teksas jest stanem znajdującym się w południowej części Stanów Zjednoczonych. Położony u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej, sąsiaduje ze stanami Luizjana i Arkansas na wschodzie, stanem Oklahoma na północy i Nowym Meksykiem na zachodzie. Na południowym zachodzie graniczy z Meksykiem.

Poniżej znajdziecie ciekawostki dotyczące Teksasu:

1. Niemieccy i czescy osadnicy przywieźli grill do Teksasu

Teksas cieszy się światową renomą jeśli chodzi o potrawy z grilla. Renomę tę zawdzięcza niemieckim i czeskich osadnikom, którzy wprowadzili tradycję grillowania i wędzenia mięsa w latach sześćdziesiątych XIX wieku.

teksas

2. Około 70% Teksańczyków mówi w domu po angielsku

Lone Star State ma około 7 milionów mieszkańców biegle posługujących się językiem hiszpańskim, 200 000 wietnamskich i 140 000 chińskim. Od 80 000 do 50 000, mówi między innymi po niemiecku, francusku, hindi i urdu. Ogólnie około 70% mieszkańców Teksasu mówi w domu po angielsku, a tylko 30% mówi innymi językami.

3. Protestantyzm i katolicyzm to dominujące religie Teksasu

Z połową populacji praktykującej protestantyzm, Teksas jest jednym z najbardziej religijnych stanów w Stanach Zjednoczonych. 23% praktykuje katolicyzm, a 9% dzieli się na mormonów, żydów, buddystów, hinduistów i muzułmanów. Pozostałe 18% nie ma przynależności religijnej.

4. Mockingbird jest stanowym ptakiem Teksasu

W 1927 roku Mockingbird został uznany za ptaka stanu Teksas. Można go spotkać w całym stanie, z wyjątkiem wysokich gór i głębokich lasów.

5. Teksas ma 4 główne regiony

Według mieszkańców stan jest ogólnie podzielony na: Basin and Range, Great Plains, Gulf Coastal Plains i Interior Lowlands.

6. Teksas jest drugim największym stanem w USA

Zarówno pod względem powierzchni lądowej, jak i liczby ludności Teksas jest drugim stanem w USA.

7. Najwcześniejsza wzmianka o Teksasie pochodzi z 1519 roku

Kiedy hiszpańscy zdobywcy po raz pierwszy przybyli do Ameryki, osiedlili się na ziemi znanej obecnie jako Teksas.

8. Rdzenni Amerykanie mieszkali w Teksasie od czasów prehistorycznych

Rdzenni Amerykanie osiedlili się już w Teksasie przed przybyciem Hiszpanów. Według skamieniałości odkrytych w styczniu 1983 roku żyły one w tym miejscu od ponad 10 000 lat. Znalezione w Wilson-Leonard Brushy Creek Site w Cedar Park wykopaliska ujawniły również słynną Leanderthal Lady – szczątki szkieletu prehistorycznej kobiety.

9. Trzy kraje próbowały uznać Teksas za swoje terytorium

Od 1519 do 1848 roku, trzy kraje uznały Teksas za swoje własne terytorium – Meksyk, Francja i Hiszpania.

10. PKB Teksasu wynosi 1,9 biliona dolarów

Gospodarka Teksasu jest drugą co do wielkości w Stanach Zjednoczonych, a jej produkt krajowy brutto (PKB) wynosi ponad 1,9 biliona dolarów, przewyższając Nowy Jork, Florydę i Illinois.

11. Flaga Lone Star ma 3 kolory

Biały, niebieski i czerwony. Biały reprezentuje czystość, niebieski lojalność, a czerwony odwagę. Biała gwiazda po lewej stronie reprezentuje cały Teksas i jego jedność.

flaga teksasu

12. Flaga Lone Star ma 182 lata

Kongres Teksasu oficjalnie przyjął flagę Lone Star 25 stycznia 1839 roku. Od tego czasu stała się ona flagą narodową Republiki Teksasu.

13. Teksas ma własną sieć energetyczną

Sieć energetyczna jest oddzielona od reszty Stanów Zjednoczonych. USA ma 3 sieci energetyczne: zachodnią, wschodnią i teksańską (ERCOT). Chociaż sieci te są ze sobą połączone, zwykle działają indywidualnie.

14. Huragan Galveston pochłonął 10 000 ofiar w Teksasie

W historii Teksasu, wielki huragan Galveston był najgorszą katastrofą naturalną, jakiej ten stan doświadczył. Huragan Galveston uderzył w Teksas w 1900 roku. W szczytowym momencie fala sztormowa osiągnęła wysokość 15 stóp – 4,5 metra.

15. Styczeń to najzimniejszy miesiąc w Teksasie

W styczniu w Teksasie średnie temperatury wynoszą od -5 ° C lub 23 ° F w nocy do około 13 ° C, czyli 55 ° F w ciągu dnia.

16. Lato w Teksasie zaczyna się w czerwcu, a kończy we wrześniu

Najcieplejsze miesiące w Teksasie to lipiec i sierpień. Temperatury plasują się na poziomie 34ºC (93 ° F) do 38ºC (101 ° F).

17. 4 rodzaje tradycyjnego grillowania w Teksasie

Tradycja grillowania w Teksasie ma 4 wersje: Zachodniego Teksasu, Wschodniego Teksasu, Środkowego Teksasu i Południowego Teksasu. Na przykład mieszkańcy Teksasu ze Wschodu marynują mięso BBQ w słodkim sosie na bazie pomidorów, na południu do sosu dodawana jest melasa, a Teksańczycy z zachodu gotują mięso na bezpośrednim ogniu drewna mesquite.

18. Czesi lubią Teksas

W Teksasie mieszka największa ilość czeskich emigrantów.

19. Teksas ma 60 miliarderów

Dzięki kwitnącej gospodarce Teksas jest trzecim stanem w Stanach Zjednoczonych z największą liczbą miliarderów. W Teksasie mieszka ich 60. Łącznie w całych Stanach Zjednoczonych żyje około 642 miliarderów.

20. Najwyższe ograniczenie prędkości w USA obowiązuje w Teksasie

W Teksasie można jechać autem z prędkością 85 mil/h lub 137 km/h.

21. Pierwsza maszyna do mrożonej margarity została opracowana w Teksasie

Zainspirowany maszyną do Slurpee firmy 7-Eleven, Mariano Martinez wynalazł pierwszą maszynę do mrożonej margarity w 1971 roku. Martinez nazwał ją  „pierwszą na świecie maszyną do mrożonej margarity”. Dziś maszyna jest częścią wystawy w Smithsonian National Museum of American History.

Niezwykłe ścieżki piesze i wędrówki górskie na różnych kontynentach

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię