
Popularny chwast zbóż i ozdoba niejednego ogrodu. Charakterystyczny kwiatostan, ażurowa korona w kolorze głębokiego błękitu i sztywna łodyżka. Chaber bławatek, doskonale znany jest, nawet dzieciom. Jednak niewielu wie o jego dobroczynnych, prozdrowotnych właściwościach, a tych jest niemało.
Układ moczowy
Bławatek skutecznie leczy infekcje dróg moczowych. Jest to możliwe dzięki właściwościom przeciwzapalnym, antybakteryjnym i moczopędnym tej rośliny. Poza flawonoidami i innymi cennymi substancjami,ziele bławatka zawiera też mangan, którego niedoborów ludzki organizm często doświadcza.
Ulga dla oczu
Okłady z przestudzonego naparu z bławatka pomagają w leczeniu podrażnień oczu, zapalenia spojówek i opuchlizny pod oczami. Zmniejszają też cienie pod powiekami.
Kosmetyka
Dobroczynny wpływ chabra na cerę znany jest od wieków. Poza tym roślina jest też silnie miododajna, a z jej kwiatów można pozyskiwać niebieski barwnik.
Jak zbierać
Od maja do sierpnia zbierać należy kwiaty bławatka i suszyć je, rozłożone płasko na papierze. Można z nich przygotować domowe kosmetyki lub stosować jako napar. W tym ostatnim przypadku należy zalać trzy łyżki suszu szklanką gorącej wody i parzyć przez 15 minut pod przykryciem. Przestudzony napar nadaje się zarówno do picia, jak i okładów, czy przebywania twarzy. Bardzo dobrze robi włosom też płukanka z bławatka, dodając im blasku i miękkości.