Ciekawostki na temat kojotów

Kojot preriowy (łac. Canis latrans) to gatunek ssaka, należący do rodziny psowatych. Ten drapieżnik- wszystkożerca zamieszkuje cały obszar Ameryki Północnej. Od upalnego Meksyku po mroźną Alaskę. Jest obecny na Ziemi od ponad 5,3 miliona lat.

1.Samce kojota delikatnie przeważają masą nad samicami. Ważą od 8 do 20 kilogramów, podczas gdy waga samic to od 7 do 18 kilogramów.

 

2. Długość całego ciała drapieżnika to od 100 do 140 centymetrów, z czego od 30 do 40 zajmuje puszysty ogon. Wysokość kojota to 50, do 60 centymetrów. Zarówno tułów jak i ogon ssaka jest gęsto pokryty szorstką sierścią, która ma długość około 10 centymetrów.

3. Słynne wycie kojotów służy utrzymaniu kontaktu między zwierzętami, które polują w grupach.

4. Wyją one głównie w nocy i w godzinach porannych. Kojoty wybrały taki sposób komunikacji, ponieważ ich najbardziej rozwiniętym zmysłem jest słuch.

5. Słyszą o wiele lepiej od człowieka, a nawet lepiej od zwykłych psów.

6. Są znane jako najgłośniejsze ssaki Ameryki Północnej.

7. Ubarwienie kojota jest przeważnie szarożółte, a na brzuchu białe. Różni się w zależności od miejsca występowania tych drapieżników.

8. 90% diety kojotów składa się z mięsa. Polują one na ogromną ilość zwierząt: bizony, jelenie, łosie, owce kanadyjskie, a także na króliki, malutkie gryzonie, ptaki, płazy(oprócz żab), wiewiórki, jaszczurki, węże, żółwie, ryby a nawet insekty (chrabąszcze, gąsienice i ćmy).

9. W ciężkich czasach kojoty żywią się padliną, czy nawet produkowanymi przez ludzi resztkami, co zostało zaobserwowane już wiele razy. Pozostałe 10% stanowią jeżyny, fasola, zboże, brzoskwinie, gruszki czy jabłka.

10. Kojoty są często mylone z wilkami. Jedne rywalizują z drugimi o pożywienie, lecz to wilki zwyciężają w tych pojedynkach. Zwierzęta te są do siebie całkiem podobne, lecz w ich wyglądzie jesteśmy w stanie dojrzeć kilka różnic. Wilcze uszy są okrągłe, natomiast u kojotów są one szpiczaste. Pysk kojota jest długi i wąski, gdy wilków jest on krótszy i szerszy. Zwierzęta różnią się nawet sposobem wycia: wilk wyje długim, stałym tonem a kojot krótszymi szczeknięciami.

11. Kojoty są mniejsze od wilków i ważą od dwóch do czterech razy mniej. Dzięki temu są od nich szybsze.

12. Zwierzęta z przypiętymi nadajnikami GPS mierzącymi prędkość biegają z prędkością nawet 60 kilometrów na godzinę.

13. Badania naukowe dowiodły, że mózg kojota jest bardziej podobny do mózgu naszych czworonożnych przyjaciół – domowych psów, niż do wilczego mózgu. Psowatych rozróżnia także obszar ich występowania.

14. Kojoty są często spotykane w zasiedlonych ludzkich miastach, a wilki zazwyczaj unikają człowieka.

15. Pierwsze potwierdzone spotkanie Europejczyków i kojotów miało miejsce podczas ekspedycji Lewisa i Clarka. Była to pierwsza lądowa wyprawa w głąb Ameryki Północnej, która dotarła na wybrzeże Pacyfiku.

16. W dzisiejszych czasach zasięg występowania kojotów zwiększył się względem tego zza czasów wyprawy(1804-1806 rok), więc dopiero podróżując daleko na zachód wędrowcy mieli okazję zapoznać się z tym nowym gatunkiem. Ich spotkanie ze zwierzętami dowódcy ekspedycji opisali w swoich dziennikach. Gdy dotarli na tereny dzisiejszej Dakoty Południowej, zobaczyli tajemnicze zwierzę wyglądające jak nowy gatunek lisa. Dopiero później mieli okazję przyjrzeć się kojotowi, gdy jeden z nich został zastrzelony przez członków wyprawy. Wtedy dostrzegli, że przypomina on bardziej wilka. Nazwali go wilkiem preriowym. Dopiero w 1819 kojot został dokładnie naukowo opisany przez naturalistę Thomas’a Say’a.

17. Kojoty są jedne z niewielu zwierząt, które są monogamiczne- dobierają się w pary na całe życie.

 

18. Rodzice wychowują wspólnie potomstwo, które może być naprawdę liczne. Jeden miot kojota to od jednego do nawet 19 młodych! Ich liczba jest zależna od ilości pożywienia dostępnego w okolicy.

19. Kojoty unikają bezpośrednich konfrontacji z ludźmi, lecz spotkano się przypadkami ataku na domowe zwierzęta: psy oraz koty.

20. W 1937 roku w Amerykańskim stanie Wyoming, zastrzelony został największy z widzianych dotychczas kojotów. Zwierzę miało półtora metra długości i ważyło aż 34 kilogramy.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię