Ciekawostki na temat węży

Ciekawostki na temat węży

1. Węże należą do bardzo dużej rodziny

Według najnowszych obliczeń, istnieje 3,789 gatunków węży, co czyni je drugą co do wielkości grupą gadów po jaszczurkach. Są one podzielone na 30 różnych rodzin i liczne podrodziny. Węże zostały znalezione na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy. Co ciekawe, nie wszystkie gatunki węży żyją na lądzie. Węże morskie należą do rodziny Elapidae, do której należą również kobry i żmije. Istnieje 60 gatunków węży morskich.

 

2. Nie wszystkie węże składają jaja

Na pewno słyszałeś w szkole, że gady różnią się od ssaków, ponieważ składają jaja. Podczas gdy my lubimy klasyfikować i kategoryzować wszystko wokół nas, natura ma swoje własne zasady. Podczas gdy około 70% węży składa jaja, inne tego nie robią. Węże żyjące w szczególnie zimnym klimacie są żyworodne, ponieważ jaja nie przetrwałyby warunków panujących na zewnątrz.

3. Węże nie mają powiek

Zamiast tego chronią swoje oczy z parą zmodyfikowanych łusek zwanych okularem. Odpychają one kurz od ich rogówki i utrzymują wilgoć. Oznacza to, że węże nie muszą mrugać! Jednakże takie rozwiązanie nie jest bezproblemowe. Okulary są łuskami, więc mogą utknąć podczas zrzucania. Jeśli nie zostaną one usunięte przez węża lub przez uważnego weterynarza, mogą się nawarstwić powodując zaburzenia widzenia lub nawet ślepotę.

4. Węże mają 5 form lokomocji

Wyobraź sobie węża poruszającego się po trawie. Co sobie wyobrażasz? Dobrze znany ruch „s”? Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to najczęstsza forma lokomocji u węży, znana również jako falowanie boczne. Ale węże mają jeszcze cztery inne rodzaje ruchu. Niektóre węże używają formy lokomocji, która zużywa siedem razy więcej energii, zwanej concertina. Zgarniają swoje ciało jak akordeon i używają mięśni brzucha, aby popchnąć się do przodu. Istnieje nawet specjalna forma lokomocji używana, gdy wąż próbuje uciec po gładkiej powierzchni, znana jako pchanie ślizgowe.

5. Węże są zmiennocieplne

Węże nie mogą samodzielnie wytwarzać ciepła w organizmie. Są zimnokrwiste i polegają na temperaturze zewnętrznej w celu uzyskania energii. Zewnętrzne źródła (np. słońce) pomagają im się ogrzać i zdobyć energię do działania. Jeśli jest im zbyt zimno, będą miały trudności z trawieniem pokarmu, poruszaniem się lub ucieczką przed drapieżnikami. Aby zapobiec zbytniemu wyziębieniu węże wygrzewają się na słońcu, odpoczywają pod lampą grzewczą lub znajdują ciepłe miejsce do zwinięcia się w kłębek.

6. Pyton siatkowy może osiągnąć długość do 10 m

Pytanie o to jak duże są węże nie jest proste. Każdy entuzjasta wie, że węże mogą występować w ogromnym zakresie rozmiarów. W naturze różnice w rozmiarach pomiędzy gatunkami są ekstremalne. Najdłuższym wężem na świecie jest pyton siatkowy, a największy odnotowany osobnik ma prawie 10 m długości. Ze względu na swoją wielkość pytony te mogą jeść dzikie świnie, jelenie i niedźwiedzie. Z kolei żyjący na Barbados wąż o nazwie Tetracheilostoma carlae jest najmniejszym wężem na świecie i mierzy zaledwie dziesięć centymetrów.

7. Tajpan pustynny to najbardziej jadowity wąż na świecie

Tajpany pustynne są najbardziej jadowitymi wężami na świecie. Żyją one na pustyniach Australii i są dość niepozornym brązowym wężem z czarną głową. Na szczęście są one bardzo rzadko spotykane w środowisku naturalnym i mają zazwyczaj spokojny temperament. Jeśli jednak zostaną sprowokowane, podniosą przednią połowę ciała i uderzą, uwalniając jedne z najpotężniejszych jadów. Inne bardzo niebezpieczne gatunki to Czarna Mamba i Kobra Indyjska.

 

8. Połykają ofiary w całości

Węże połykają swoje ofiary w całości. Mogą zjeść ofiarę do 10 razy większą niż rozmiar ich głowy – to tak jakby człowiek połknął całą świnię! Węże są w stanie to zrobić, ponieważ ich szczęki nie są połączone kością jak u człowieka – zamiast tego górna szczęka i żuchwa są połączone rozciągliwymi mięśniami i więzadłami.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię