Lalka Barbie ma polskie korzenie. Jej twórczyni była córką polskich emigrantów!

Barbie polska wersja

Lalka Barbie jest jedną z najbardziej ikonicznych zabawek na świecie. Została stworzona przez amerykańską przedsiębiorczynię Ruth Handler, która wraz z mężem Elliottem Handlerem założyła firmę Mattel, Inc.

W 1956 roku Ruth Handler wpadła na pomysł stworzenia lalki, która reprezentowałaby dorosłe życie i kariery, w przeciwieństwie do popularnych wówczas lalek niemowląt.

Kiedy powstała Lalka Barbie?

Historia Barbie rozpoczęła się w 1959 roku, kiedy to pierwsza lalka Barbie została oficjalnie wprowadzona na rynek na amerykańskiej Międzynarodowej Wystawie Zabawek w Nowym Jorku. Lalka miała blond włosy, kształtną figurę i była ubrana w charakterystyczny strój – czarny strój kąpielowy, okulary przeciwsłoneczne i baleriny.

Nazwa „Barbie” została nadana na cześć córki Ruth Handler, Barbary. W momencie premiery lalka stała się sensacją. Była to jedna z pierwszych lalek, która reprezentowała kobietę jako niezależną, aktywną zawodowo i pełną ambicji. Barbie nosiła różnorodne stroje, była doktor, astronautką, pielęgniarką, modelką i wiele innych, co zachęcało dziewczynki do marzenia o różnorodnych rolach i karierach.

Od premiery Barbie przeszła wiele zmian i rozwoju. Pojawiły się różne wersje lalek z różnymi etnicznymi tłem, różnorodnymi ciałami i różnymi zawodami, aby lepiej odzwierciedlać różnorodność i reprezentację kobiet na całym świecie.

Mimo wielu sukcesów i popularności, Barbie spotkała się także z krytyką ze względu na narzucanie stereotypów cielesnych i nieosiągalnych standardów urody. W odpowiedzi na te uwagi firma Mattel podjęła kroki, aby wprowadzić bardziej realistyczne proporcje ciała i różnorodne wzory ciała w niektórych wersjach Barbie.

W ciągu ponad sześciu dekad od swojego debiutu Barbie stała się ikoną kultury masowej i jest nadal jedną z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych lalek na świecie.

Jej historia jest dowodem na to, jak ważne jest reprezentowanie różnorodności i inspirowanie dzieci do bycia sobą i dążenia do spełnienia marzeń.

Kim była Ruth Handler?

Ruth Handler (ur. 4 listopada 1916, zm. 27 kwietnia 2002) była amerykańską przedsiębiorczynią, najbardziej znana jako twórczyni lalki Barbie i współzałożycielka firmy Mattel, Inc.

Ruth Handler
Fot. Wikipedia

Handler urodziła się w Denver w stanie Kolorado w rodzinie żydowskich imigrantów z Polski, Jakuba i Idy Moskowicz. Wraz z mężem Elliottem Handlerem oraz ich wspólnikiem Haroldem „Matt” Matsonem założyła firmę Mattel w 1945 roku. Początkowo firma zajmowała się produkcją drewnianych zabawek, ale później rozszerzyła swoją ofertę na różnego rodzaju plastikowe zabawki.

Dzięki sukcesowi Barbie i innych zabawek Mattel stało się jednym z największych producentów zabawek na świecie, a Ruth Handler odegrała kluczową rolę w rozwoju firmy. Była aktywnym członkiem zarządu Mattel i pracowała nad rozwijaniem i promowaniem różnorodnych produktów firmy.

Jednak w latach 70. XX wieku Ruth Handler i jej mąż zostali oskarżeni o nieprawidłowości finansowe w firmie, w tym nielegalne praktyki rachunkowości. W wyniku skandalu związane z tzw. „Mattelgate”, Ruth Handler została zmuszona do ustąpienia z zarządu firmy w 1975 roku.

Pomimo tych trudności, jej dziedzictwo jako twórczyni Barbie i wkładu w przemysł zabawek pozostało trwałe. Ruth Handler zmarła w wieku 85 lat w 2002 roku, ale jej wpływ na kulturę masową i rozwój zabawek dla dzieci pozostaje niezapomniany.

Dzieci szaleją na ich punkcie – rodzice znacznie mniej

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię