Co ma wspólnego joga z neuroprzekaźnikiem GABA i depresją?

Naukowcy z Boston University School of Medicine zidentyfikowali związek między zmniejszonymi objawami depresyjnymi, jogą a neuroprzekaźnikiem GABA. Najnowsze badanie BUSM sugeruje, że joga może zwiększyć poziom kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), który łagodzi objawy depresyjne.

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja co roku dotyka około 16 milionów ludzi w USA. Biorąc pod uwagę wysoki procent zachorowalności, przeprowadzono szeroko zakrojone badania nad skutecznymi sposobami leczenia depresji.

GABA jest aminokwasem, który działa jako neuroprzekaźnik w ośrodkowym układzie nerwowym i jest związany ze zmniejszonymi objawami depresyjnymi.

 

Grupa 30 pacjentów z depresją kliniczną została losowo podzielona na dwie grupy. Obie grupy zaangażowały się w jogę lyengar i spójne oddychanie, a jedyną różnicą była liczba 90-minutowych sesji jogi i sesji domowych, w których uczestniczyła każda grupa. W ciągu trzech miesięcy jedna z grupa ćwiczyła trzy razy w tygodniu a druga dwa. Uczestnicy badania przeszli skanowanie mózgu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) przed pierwszą sesją jogi i po ostatniej sesji jogi.

Joga lyengara stosowana w badaniu kliniczym jest jedną z najpopularniejszych rodzajów jogi. Skupia się na balansie i równowadze oraz uczy prawidłową technikę ruchu i oddechu. Jej charakterystyczną cechą jest precyzja każdego ruchu i niebywała metodyczność praktyki. Według mistrza Iyengara, Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar, przekłada się to na „skuteczne zwalczenie niedoskonałości naszego ciała i psychiki.”

Wyniki wykazały, że w obu grupach objawy depresyjne uległy poprawie, a poziomy GABA po trzech miesiącach jogi były podwyższone i utrzymywały się na wyższym poziomie przez około cztery dni po ostatniej sesji jogi. „Badanie sugeruje, że związany wzrost poziomów GABA po sesji jogi jest ograniczony czasowo. Aby utrzymać podwyższony poziom GABA wystarczy po intensywnej trzymiesięcznej sesji wykonywać jedną tygodniowo” – wyjaśnia autor Chris Streeter, MD, profesor nadzwyczajny psychiatrii w BUSM.

 

„W tym badaniu odkryliśmy, że poziom neurochemicznego związku, GABA, który jest związany z nastrojem, lękiem i snem znacznie wzrósł w połączeniu z jogą, obniżając stany depresyjne”, powiedziała współpracownik i współautorka doktor Marisa Silveri, neurobiolog w McLean Hospital i profesor psychiatrii w Harvard Medical School. Dodała, „Mamy nadzieję, że powyższe dane będą pomocne w zachęcaniu większej liczby osób do spróbowania jogi jako strategii poprawy ich zdrowia i dobrego samopoczucia.”

Joga twarzy skuteczniejsza od botoxu?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię