Badania wykazują, że kobiety z dużym biustem, szczególnie rozmiarem miseczek D, DD i większym, są o 13% bardziej narażone na ból pleców niż kobiety z mniejszym biustem.
Piersi rozmiaru miseczek D ważą średnio od 16 do 24 funtów. Jak mówią specjaliści to jak noszenie dwóch dużych kamieni na klatce piersiowej i górnej części pleców. To zwiększone obciążenie środkowej części kręgosłupa prowadzi do większego napięci szyi, karku, ramion i pleców.
Aby złagodzić objawy bólu, istnieje kilka strategii, które możesz włączyć do codziennego życia. Oto 6 z nich:
1. Noś odpowiedni biustonosz dla twojego ciała
Noszenie odpowiedniego biustonosza drastycznie zmniejszy ból pleców związany z obciążeniem spowodowanym dużym biustem.
W takim przypadkach najlepiej jest udać się do profesjonalisty, który na miarę uszyje biustonosz. Rozmiar biustu ulega zmianie więc mierzenie i dopasowanie rozmiaru powinno być robione raz w roku lub co dwa lata.
2. Pomóż plecom podczas ćwiczeń
Jeśli twoje piersi powodują ból pleców podczas ćwiczeń, najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić, to zakładać wspierający stanik sportowy.
Specjaliści zalecają wybór takiego, który spełnia dwie zasady. Po pierwsze ma wystarczającą kompresję, aby utrzymać wagę piersi. A po drugie, taki który ma dwa oddzielne regulowane ramiączka pozwalające biustonoszowi unieść piersi bez nadmiernego ściągania górnej części pleców i szyi.
Trzymaj się z daleka od biustonoszy typu racerback. U kobiet z dużym biustem często powodują większy ból, gdyż skupiają dużą wagę wzdłuż kręgosłupa i na wewnętrznej stronie ramion w pobliżu szyi.
3. Dostosuj konfigurację pracy przy biurku, aby była przyjazna dla postawy
Jeśli pracujesz przy komputerze, upewnij się, że masz dobrą ergonomiczną konfigurację, która zapobiega garbieniu się. Jeśli ustawienie biurka powoduje, że zbytnio pochylasz się do przodu będzie to jeszcze bardziej obciążać twoje plecy i powodować większy ich ból.
Aby zapewnić dobrą postaw, przesuń pośladki jak najgłębiej w siedzenie krzesła oraz plecy w tył krzesła. Ta postawa da ci największe wsparcie. Również nie tylko nie pochylaj się do przodu, ale również nie odchylaj krzesła do tyłu.
4. Rób przerwy, jeśli dużo przebywasz w pozycji siedzącej
Pamiętaj, aby wstawać co 30 minut i wykonywać serię głębokich oddechów. Pomoże to twojemu ciału rozluźnić się, a głębokie oddechy otworzą klatkę piersiową i poprawią przepływ krwi do mięśni.
5. Wprowadź ćwiczenia siłowe
Dobrym rozwiązaniem na ból pleców są ćwiczenia siłowe. Wzmacniają one plecy i ramiona zwiększając ich tolerancję na siłę, jaką wywiera na nie twoja klatka piersiowa. Dobrymi ćwiczeniami są ćwiczenia wioślarskie oraz wszystkie, które prowadzą do cofania łopatek.
6. Rozciągaj się
Ćwiczenia, które otwierają przód klatki piersiowej, mogą pomóc poprawić twoją postawę i zmniejszyć ból. Dodatkowo lekarze zalecają ćwiczenia rozciągające promujące wyprostowanie środkowej części pleców.