Connecticut – Narodowy Arsenał – skąd się wziął ten przydomek?

Skąd ten przydomek? Otóż ten położony w regionie Nowej Anglii, w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych stan, jest nie tylko jedną z  pierwotnych trzynastu kolonii, które dały początek dzisiejszemu USA, ale także w wiekach XIX i XX był prawdziwym zagłębiem producentów broni palnej.

To tu siedziby mieli, między innymi Volcanic Repeating Arms Company, Sturm Ruger, Joslyn Firearms i Winchester Repeating Arms Company.

Jednak Connecticut to nie tylko broń. Ty też stawia się na życie. Właśnie w tym stanie przeprowadzono pierwszą w historii akcję sadzenia drzew.  W New Haven w Connecticut mieszkańcy masowo sadzili wiązy. Na cześć tego wydarzenia i zasadzonych wówczas drzew miasto otrzymało przydomek „The Elm City”.

To nie jedyna rzecz, po raz pierwszy powstała właśnie na terenie tego stanu. To tutaj  po raz pierwszy zastosowano znieczulenie  podając pacjentowi podtlenek azotu – gaz rozweselający. Również w Connecticut wyprodukowano pierwszą książkę telefoniczną, która zawierała nazwiska 50 abonentów.  Connecticut jest miejscem narodzin pierwszego na świecie praktycznego helikoptera. Zaprojektowany przez Vought Sikorsky, VS-300 odbył lot w Stratford, Connecticut 14 września 1939 r.

To nie koniec premier! To tu powstały pierwsze na świecie lizaki. Wymyślił je lokalny cukiernik George Smith, pragnąc oszczędzić brudzenia palców przy jedzeniu słodyczy. Umieścił zatem cukierki na patyku. Pierwsze lizaki, co ciekawe, były miękkie.  W 1901 r. zaś, oczywiście w Connecticut wprowadzono pierwsze prawo regulujące prędkość pojazdów mechanicznych. Początkowo, prawo ograniczało kierowców do nie przekraczania 12 mph (19,3 lm/h).

Najstarszy działający park rozrywki w Ameryce znajduje się w samym centrum miasta Bristol. Nazywa się Lake Compounce i został założony w 1846 roku.  Żeby nie było zbyt wesoło, to tu znajduje się słynny Uniwersytet Yale. Założony w 1701 roku, Yale University jest trzecią co do wieku (być może również co do popularności obok Stanford i Harvard) instytucją szkolnictwa wyższego w Stanach Zjednoczonych. Uczęszczali do niej prezydenci USA, tacy jak Gerald Ford, William Howard Taft, George W. Bush i Bill Clinton.

 

Connecticut jest też siedzibą najbardziej zielonych miast ze wszystkich stanów. Wśród 50, Connecticut zajmuje pierwsze miejsce na liście pod względem odsetka terenów miejskich pokrytych drzewami. Blisko 60% powierzchni stanu pokryte jest lasem. Najbardziej rozpowszechnionym drzewem w Connecticut jest klon czerwony.

I na koniec prawdziwa bomba! W kolonialnym New Haven cięte dynie były używane jako prowadnice do strzyżenia włosów, aby zapewnić okrągłą jednolitą fryzurę. Ze względu na tę modę, ci mieszkańcy Nowej Anglii otrzymali przydomek “pumpkin-heads”

MT

Alabama – ciekawostki ze stanu

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię