Czarny bez ma wiele odmian. Ten wysoki krzew (dochodzący wysokością do 10 metrów) można wykorzystać na wiele sposobów, zarówno w celach leczniczych i prozdrowotnych jak i kosmetycznych.
Pochodzenie czarnego bzu
Czarny bez pochodzi z Europy i rośnie zazwyczaj przy drogach i nieużytkach. Jego zapach jest najintensywniejszy w okolicach maja i czerwca. Pięknie pachnące kwiaty właśnie w tym okresie nadają się do zbierania.
Czarny bez jako gatunek należy do roślin synantropijnych co oznacza ścisłą przynależność do człowieka. Owoce bzu czarnego po wcześniejszej obróbce termicznej (suszenie w temperaturze 60 stopni) nadają się na sok, konfiturę. Kwiatostan jest doskonały na herbatę. Kora i korzeń również stanowią materiał przetwórczy.
Czarny bez w medycynie ludowej
Od czasów średniowiecznych, czarny bez cieszył się popularnością. Nawet Hipokrates zalecał korzeń bzu czarnego dla oczyszczania i usuwania toksyn. Czarny bez ma działanie napotne co ma z kolei wpływ na regulację wydzielania toksyn z organizmu z potem
Działanie czarnego bzu zasługuje na szczególną uwagę osób walczących z nadmiarem wody w organizmie. Właściwości bzu pomagają w regulacji wody i utrzymaniu optymalnego poziomu wody.
Dzięki profilaktyce stosowania bzu czarnego usuwane są z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii oraz egzogenne substancje.
Skład kwiatów czarnego bzu:
W kwiatach czarnego bzu znajdują się:
- flawonoidy (np. rutyna, kwercetyna, izo kwercetyna) działają antybakteryjnie, przeciwwirusowo,
- kwasy wielofenolowe (np. kawowy, chloro genowy)
- kwasy organiczne (np. walerianowy, jabłkowy, octowy)
- cholina
- garbniki
- żywica
- glikozyd flawonowy (rutyna)
- witaminy: C, prowitamina A
- sole mineralne
W owocach czarnego bzu znajdują się:
- cukry redukujące, pektyny, garbniki-antocyjany
- glikozyd samburigryna
- kwasy wielofenolowe
- witaminy z grupy B
- karotenoidy
- sole mineralne
Kwiaty i owoce bzu czarnego są uważane za jedne z najcenniejszych surowców zielarskich. Jego wspaniałe działanie napotne pobudza ośrodki regulujące wydzielanie potu. Oczyszcza nerki i ich filtrację przez moczopędne właściwości.
Sok z czarnego bzu stosuje się przeciwbólowo. Cennym działaniem jest wpływ bzu na ukrwienie i kontrolę odpowiedniego poziomu wody w organizmie.
W ostrych stanach jelitowo-żołądkowych pomaga rozluźniająco a nawet przeczyszczająco.
Zawiera przeciwutleniacze, które działając przeciwzapalnie neutralizują szkodliwe wolne rodniki.
Właściwości bzu są niezastąpione w przewlekłych dolegliwościach z zatokami, katarem siennym.
Uwaga!
Należy jednak pamiętać o toksycznym działaniu czarnego bzu w postaci surowej. Owoce zawierają toksyczne związki jak sambunigrynę i sambucynę – zaliczane do glikozydów cyjanogennych. Działają niekorzystnie na przewód pokarmowy powodując nudności a nawet wymioty.
Obróbka termiczna nie pozbawia bzu czarnego drogocennych substancji czynnych.
Zastosowanie bzu czarnego w kosmetyce
Bez czarny nie tylko leczy od środka, ale ma szerokie spektrum zastosowania na zewnątrz, działając sprawnie na skórę.
Przez zawartość rutyny w swoim składzie obkurcza naczynia krwionośne i pobudza ukrwienie skóry. Jest skuteczny zarówno dla cery trądzikowej radząc sobie z trudnymi przypadkami w wieku dojrzewania, jak i do cery dojrzałej czy mieszanej. Działa również pozytywnie na zaczerwienienia.
Kosmetyki na bazie czarnego bzu mogą być stosowane do codziennej pielęgnacji. Substancje, jakie zawiera (wit. C i minerały) przyspieszają regenerację, poprawiają teksturę i napięcie skóry twarzy.
Bez czarny można stosować w postaci olejku na cellulit. Ma on również duże możliwości w walce z reumatyzmem, co więcej łagodzi poparzenia słoneczne.
Przepisy z użyciem bzu czarnego
1. Napar z bzu czarnego
Pijąc raz dziennie napar z 1 łyżeczki suszonych owoców gotowanych przez 15 minut w 250 ml wody w połączeniu z odrobiną kurkumy, naturalnego miodu i cynamonu pomożesz złagodzić skutki przeziębienia.
2. Tonik oczyszczający z bzu czarnego
Przy problemach trądzikowych zastosuj:
Składniki:
- 400g świeżo zerwanych kwiatów czarnego bzu
- 1 litr niegazowanej wody mineralnej
- sok z 2 cytryn
Wykonanie:
- Umyj wcześniej zerwane kwiaty bzu
- Gotuj 3 minuty na małym ogniu z wodą mineralną
- Ostudź pozostawiając w garnku przez 12 godzin
- Po 12 godzinach odcedź wywar i umieść w ciemnej, szklanej butelce
- Przechowuj zamknięty w lodówce
Stosowanie: Przemywaj skórę dotkniętą zmianami trądzikowymi 1 raz dziennie
3. Krem z bzu czarnego przespieszający gojenie się ran
Składniki:
- 2 łyżki suszonych kwiatów
- 4 łyżeczki lanoliny lub wosku pszczelego
- 1 łyżeczka miodu
- 150 ml olejku migdałowego
Wykonanie:
Kwiaty czarnego bzu zalej olejkiem migdałowym i podgrzewaj, aż w oleju pojawią się bąbelki (nie podgrzewać na otwartym ogniu) dodaj lanolinę lub wosk pszczeli i mieszaj aż do momentu rozpuszczenia lanoliny (wosku pszczelego). Po ostygnięciu odcedź, dodaj miód i starannie wymieszaj
Francesca&Love
Historie Sukcesu | Paweł Wnętrzak – KLG S.A. Grupa Kapitałowa