Cztery rodzaje minimalizmu

minimalizm

Prowadzisz życie minimalistyczne? Sprawdź, do której grupy należysz. Każdy rodzaj ma swoje zalety. Żaden nie jest lepszy lub gorszy od drugiego.

Celem minimalizmu jest uświadomienie sobie, że wypełnianie czasu zakupami, a życia towarów na dłuższą metę nie daje satysfakcji, a wręcz przeciwnie. Odejście od bezmyślnej konsumpcji zaowocuje wyższą jakością życia i lepszym spędzeniem czasu.

1. Minimalizm estetyczny

Minimalistami estetycznymi są osoby, których domy wydają się surowe, puste i białe. Mają pojedyncze krzesło w salonie, tylko niskie łóżko na platformie w sypialni, uporządkowane blaty, kilka roślin doniczkowych i puste ściany.
Dla tych ludzi radość z minimalizmu wynika z otaczania się pustą przestrzenią, tym samym przyjmując japońską koncepcję „ma”. Ich celem jest poczucie ciszy i spokoju w domu, a to mogą osiągnąć poprzez otaczanie się niewielką ilością rzeczy które rozpraszają i potrzebują dbania. Czerpią wizualną przyjemność z tzw. pustej planszy, która ich otacza.

2. Minimalizm ekologiczny

Minimalista ekologiczny bardziej przejmuje się wpływem konsumpcjonizmu na środowisko niż tym, jak to wygląda estetycznie. Te osoby starają się ograniczać zakupy, aby zużywać mniej zasobów. Używają swoich rzeczy tak długo, jak mogą, naprawiając i zmieniając ich przeznaczenie, gdy tylko jest to możliwe. Robiąc zakupy, stawiają na produkty przyjazne dla środowiska i lubią wspierać marki w innowacyjnych rozwiązaniach. Określany również słowem „minsumer”, które powstało z połączenia słów „minimalizm” i „konsument”.
Dom ekologicznego minimalistycznego prawdopodobnie nie jest tak uporządkowany, jak ten estetycznego minimalisty, ponieważ zawiera przedmioty, które mogą być przydatne w pewnym momencie w przyszłości, unikając w ten sposób kolejnego zakupu.

 

3. Minimalizm oszczędny

Oszczędny minimalista koncentruje się na wydawaniu jak najmniejszej ilości pieniędzy. Ci ludzie radzą sobie z tym, co mają, robiąc wiele rzeczy od podstaw i zmieniając przeznaczenie starych przedmiotów, w myśl zasady „aby były używane jak najdłużej”.
Oszczędny minimalista jest swoistym domownikiem – majsterkowiczem. Te osoby z reguły mają ogród – nawet jeśli mały na balkonie, z warzywami i ziołami, robią własne zaprawy i konserwy, naprawiają meble, posiadają maszynę do szycia i wyrabiają własne produkty do pielęgnacji skóry.

 

4. Minimalizm duchowy

Te osoby czują się wyzwolone przez brak rzeczy. Brak martwienia się o rzeczy fizyczne oznacza dla nich wolność. Mogą opuścić swoje domy w mgnieniu oka, pakując wszystkie co posiadają do jednego plecaka. Ich styl pozwala im na spontaniczne wyjazdy i zmiany miejsca zamieszkania.
Nie odczuwają potrzeby posiadania „dużo”, nie robią zapasów. Wolą kupić daną rzecz, gdy jest potrzebna, niż przechowywać ją przez rok bez użycia.
Duchowy minimalista zwykle polega na zasobach społeczności, takich jak wypożyczanie samochodów, biblioteki narzędzi, biblioteki książek, wypożyczalni odzieży i innych.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię