Czy psy płaczą?

Wiemy, że psy mają uczucia. Są współczującymi i wrażliwymi zwierzętami. Kiedy jesteśmy szczęśliwi merdają ogonkiem, kiedy przygnębieni lub chorzy, oferują przytulanie.

Większość z Was umie doskonale rozpoznać kiedy pupil jest szczęśliwy, a kiedy zestresowany lub smutny. Każdy widział smutne płaczliwe spojrzenie pupila. Często myślimy wtedy, że pies wtedy płacze.

Czy jest to możliwe? Nie. Mimo, że możemy czasem zauważyć u czworonoga łzy, nie są to łzy spowodowane smutkiem, tak jak u ludzi.

 

Podobnie jak my, psy maja kanaliki łzowe, które pomagają im w prawidłowym funkcjonowaniu oczu. Jednak u czworonogów te kanaliki odprowadzają płyn z powrotem w kierunku gardła, zamiast wylewać się jak u nas. Jeśli więc widzicie cieknące łzy u swoich pupili, coś może być nie tak, sprawdźcie to u weterynarza. Może to być rozwijająca się infekcja oka, zablokowany kanał łzowy, uszkodzenie powierzchni oka, czy alergie.

Jak więc psy okazują smutek? Na wiele sposobów, jednak nigdy za pomocą prawdziwych łez. Kiedy przerasta ich sytuacja często pojawia się wokalizacja czyli jęczenie, lub skamlenie. Możemy to zaobserwować np. w sytuacjach kiedy zostają same. Jednak pamiętajmy, że wokalizacja u psów może oznaczać też wiele innych rzeczy (np. próbę wymuszenia jedzenia)

Więcej porad możesz zobaczyć tutaj 

IK

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię