Czy siniaki mogą być objawem poważnej choroby?

Siniaki najczęściej są skutkiem urazów, niektórych z nich nawet nie pamiętamy i jesteśmy zaskoczeni, kiedy ujrzymy siniaka. Siniak powstaje na skutek uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych i przedostania się krwi do tkanek. Zwykle powstaje po uderzeniu lub ucisku, najpierw pojawia się ból, później zasinienie.

W niektórych przypadkach siniaki mogą być oznaką poważnych chorób lub niedoborów witaminowo mineralnych w organizmie. O czym mogą świadczyć siniaki, których pochodzenie jest dla nas niejasne?

1. Niedobór witamin

Niektóre z witamin odpowiedzialne są za procesy związane z produkcją krwi, krzepnięciem oraz gojeniem się ran. Dla przykładu – witamina B12 bierze czynny udział w tworzeniu DNA krwinek czerwonych. Jej niedobór prowadzi do powstawania na ciele lekkich siniaków. Podobne objawy daje również niedobór witaminy C i K, które biorą udział w syntezie kolagenu. Kiedy jest ich za mało słabną naczynia krwionośne co prowadzi do ich uszkodzeń oraz siniaków.

2. Hemofilia

Jest to zaburzenie dziedziczne dotyczące nieprawidłowości w krzepliwości krwi. Powodem takiej sytuacji jest niedobór lub całkowita nieobecność niektórych czynników krzepliwości krwi, np. czynnika VIII w przypadku hemofilii A lub czynnika IX w przypadku hemofilii B. Podstawowym objawem tej choroby są dłuższe niż u zdrowych ludzi krwawienia, możliwe są również spontaniczne krwotoku, które zagrażają życiu. Jednym z objawów jest także powstawanie sporych siniaków na ciele, które powstają pomimo braku uderzeń w miejsca ich występowania.

 

3. Cukrzyca

Cukrzyca to metaboliczna choroba określona mianem epidemii XXI wieku. Wynika z zaburzonego działania lub wchłaniania insuliny – hormonu, który produkowany jest przez trzustkę. W przebiegu cukrzycy obserwuje się zmiany w krążeniu krwi, spowolnienie gojenia się ram oraz powstawanie siniaków.

4. Choroba von Willebranda

Jest to wrodzona skaza krwotoczna polegająca na skłonności do nadmiernych i wydłużonych krwawień. Jednym z podstawowych objawów choroby jest skłonność do powstawania dużych i sinych wybroczyn.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię