Czy wiecie co oznaczają naklejki na owocach i warzywach?

Kupując owoce i warzywa na pewno zauważyliście, że większość z nich ma przyklejone na skórce niewielkie naklejki. Oprócz firmowego logo, znajdziemy na nich kod PLU ( Price look-up codes ). Niezależnie od tego, czy wierzycie nam na słowo, czy nie – dla świadomego konsumenta właśnie te maleńkie naklejki stanowią cenne źródło informacji. Ale do rzeczy:

Kody PLU są nadawane przez Międzynarodową Federację Norm Produktowych (IFPS) od 1990 roku. Czemu? Aby kontrola zapasów była łatwiejsza, szybsza i dokładniejsza. Cyfry na kodzie identyfikują produkt. Na przykład jabłko to nie tylko jabłko, a pomarańcza to nie tylko pomarańcza. Produkty są uprawiane na wiele sposobów.

Kody PLU ukrywają pod cyframi takie rzeczy jak: rozmiar, metoda uprawy (tj. Ekologiczna vs. konwencjonalna), rodzaj towaru (np. jabłko) i różnorodność (np. jabłko Fuji, jabłko Pink Lady). Te liczby są losowo przypisywane co oznacza, że cyfra nie koduje czegoś konkretnego.

Kilka przykładów:

Jeśli naklejka ma tylko cztery cyfry i mieści się w zakresie 3000–4999, przedmiot został konwencjonalnie wyhodowany. Oznacza to nic innego niż to, że dany owoc lub warzywo zostało wyprodukowane przy użyciu dużej ilości pestycydów i nawozów sztucznych lub substancji przeciwko szkodnikom, a także tych, które zwiększają trwałość, czy chronią przed pleśnią. Jest to tak zwana żywność produkowana masowo.

 

Jeśli widzimy kod zawierający 5 cyfr i zaczyna się od 9 to znaczy, że mamy do czynienia z produktami organicznymi. Możemy być spokojni i mieć pewność, że owoc lub warzywo było uprawiane przy użyciu naturalnych metod, bez środków chemicznych. Rolnictwo ekologiczne różni się od rolnictwa konwencjonalnego na kilka sposobów: zamiast nawozów chemicznych stosuje się kompost i obornik, nie używa się syntetycznych pestycydów i zamiast syntetycznych herbicydów stosuje się płodozmian, pielenie ręczne lub ściółkę. Produkty ekologiczne są zwykle uprawiane bez użycia inżynierii genetycznej.

Jeśli natomiast naklejki na owocach i warzywach mają pięciocyfrowy kod PLU, który rozpoczyna cyfra 8 to mamy do czynienia z owocami bądź warzywami modyfikowanymi genetycznie, czyli GMO. Naklejkę z takim oznaczeniem najczęściej możemy znaleźć na egzotycznych owocach, takich jak banany, melony czy papaje.

Czy w USA wymagane jest oznaczanie produktów kodami PLU?

Nie, nie ma takiego wymogu. System jest dobrowolny i nie jest regulowany przez agencję rządową, ale naklejki PLU są zwykle wymagane przez przemysł detaliczny i są używane w oparciu o potrzeby biznesowe w celu identyfikacji punktu sprzedaży. Na przykład supermarkety i inne sklepy spożywcze, takie jak np. Target, zwykle wymagają użycia naklejek PLU na produktach.

Bardzo często oprócz kodu PLU na opakowaniach i naklejkach na owocach i warzywach można znaleźć kod kreskowy, który również stanowi źródło wielu przydatnych informacji. Jeżeli kod zaczyna się od liczby 590 to oznacza, że produkt pochodzi z Polski, 400-440 to Niemcy, 00-09 USA, a 690 i 691 to Chiny.

Znane światowe marki stojące za produktami Kirkland firmy Costco

1 KOMENTARZ

  1. Pierwsze 3 cyfry to prefiks organizacji krajowej GS1, czyli kraju w którym dana firma zarejestrowała się i uzyskała prawo znakowania produktów „kodami kreskowymi”. Prefiks nie zawsze wskazuje na kraj pochodzenia produktu, np. 590 dla Polski nie oznacza, że produkty tak okodowane są „Made in Poland”, a jedynie to, że firma zgłosiła się do GS1 Polska po „kody kreskowe”

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię