Przemoc i prześladowanie nie ograniczają się do działań fizycznych. Równie szkodliwa i groźna jest przemoc werbalna. Słowa potrafią ranić bardzo skutecznie o zostawiać rany, niegojące się latami.
Czym jest przemoc psychiczna, jak sobie z nią radzić i jak rozpoznać?
Partner odbiera pieniądze, zakazuje spotkań z innymi, bądź demonstruje jak bardzo jest nieszczęśliwy, kiedy poświęcamy czas na zajęcia inne niż spędzanie czasu z nim. A może ciągle krytykuje, wyśmiewa, strofuje? Wszystko okasza słowami „to dla twojego dobra”, „beze mnie sobie nie poradzisz” – to przemoc w najczystszej postaci.
Wiele kobiet godzi się na takie taktowanie w imię miłości. Należałoby zadać tu pytanie, czy to miłość, czy przywiązanie i lęk przed samotnością? Bardzo często przemoc psychiczną stosują osoby uzależnione i oprawcy, manipulując ofiarą tak, żeby wzbudzić w niej poczucie winy.
Każdemu się zdarza powiedzieć o kilka słów za dużo, zranić słowem, czy podnieść głos. Nie ma ludzi idealnych, więc clou tkwi w częstotliwości takich zachowań, ich ciężarze gatunkowym, a także reakcji samego krzywdziciela. W złości, w kłótniach zdarza się powiedzieć różne rzeczy, których się potem żałuje. Natomiast stosowanie słów jako narzędzia szantażu, czy zadawania ran, z premedytacją lub zbyt często to objaw regularnej przemocy. Z takiego związku należy uciekać jak najszybciej.
Poniżanie, upokarzania, ciągła krytyka, wyśmiewanie się, torpedowanie komplementów słyszanych od innych osób – to także przemoc psychiczna. Podobnie jak obelgi. Słowa potrafią zadać ból i wywołać niegojące się latami rany, nie gorzej niż fizyczne ciosy.
Osoba doświadczająca przemocy psychicznej może zgłosić się po pomoc do jednego z ośrodków interwencji kryzysowej lub na policję. Dostępne są także numery telefonów zaufania, również całodobowych, w których można nie tylko opowiedzieć anonimowo o swoim problemie, ale także uzyskać opinię i poradę fachowca. Doświadczając przemocy psychicznej należy działać od razu, bo od niej już tylko mały krok do doświadczania krzywd również fizycznych. Oprawca zawsze sprawdza na ile może sobie pozwolić.
MT
Zastanawiasz się czy jesteś osobą toksyczną? Odpowiedz szczerze poniższe pytania