Darmowe aplikacje wykradają dane użytkowników

Firma Incogni specjalizująca się w „niedrogich, skutecznych i przyjaznych dla użytkownika narzędziach do usuwania danych oraz ochrony prywatności”, przeanalizowała 1000 najpopularniejszych płatnych i bezpłatnych aplikacji pod kątem wykorzystywania danych ich użytkowników.

Analiza wykazała, że ponad 65 procent przebadanych bezpłatnych aplikacji okazuje się nie być w rzeczywistości darmowymi, gdyż użytkownicy „płacą za nie swoimi danymi”.

Dodatkowo, Incogni odkryła, że spośród 1000 aplikacji, ponad połowa nie tylko zbierała, ale również udostępniała dane osobowe firmom zewnętrznym i reklamodawcom.

Na potrzeby raportu, pracownicy Incogni podzielili aplikacje na kategorie pod względem ilości gromadzonych i udostępnianych przez nie informacji. Kategorie dalej podzielili na 36 oddzielnych grup gromadzonych danych. Wśród nich były między innymi grupy z adresem, emailem, rasą, pochodzeniem etnicznym, zdjęciami, SMS-ami, historią zakupów, kontaktami i oceną kredytową użytkownika.

 

Wśród badanych aplikacji, przebadano również najpopularniejsze bezpłatne aplikacje mediów społecznościowych. Wszystkie w badaniu wypadły negatywnie.

Incogni przebadało Facebook, Microsoft Teams, Messenger, Instagram, Linkedin i Snapchat.

Wszystkie, z wyjątkiem Linkedin i Snapchat, gromadziły dane ze wszystkich 36 grup oraz dzieliły się około 97% zebranych danych z innymi firmami oraz reklamodawcami.
Linkedin zbierał dane w 29 kategoriach, a Snapchat 25 z 36 możliwych. Linkedin dzieli się 78% zebranych danych z innymi, a Snapchat 68%.

Wśród 36 grup, 18 było objętych oznaczeniem jako najbardziej poufnych informacji. Incogni, jako Highly Confidential Information, wyszczególniło:

1. Adres emailowy

2. Informacje finansowe

3. Number telefonu

4. Adres zamieszkania

5. Lokalizacja

6. Religia/polityka

7. Rasa

8. Ocena kredytowa

9. Informacje o fitness

10. Informacje o zdrowiu

11. Muzyka

12. Zdjęcia

13. Dokumenty

14. Wideo

15. Kalendarz

16. Orientacja seksualna

17. Historia wyszukiwań w Internecie

18. Treści emaili.

W kategorii łamania prywatności i największego wykradania poufnych informacji najgorzej wypadły firmy:

  • Cast for Chromecast & TV Cast
  • DoorDash – Dasher
  • com
  • com
  • The Home Depot
  • Fetch Rewards
  • DoorDash Food Delivery
  • Picsart Photo & Video Editor
  • Dave Banking & Cash Advance
  • Drum Pad Machine
  • Reddit
  • Zobacz: Technologiczne zagrożenia w XXI wieku

Chromecast pobił wszystkie inne firmy, udostępniając prawie 100% wszystkich informacji, które zbiera od często nieświadomych użytkowników, innym firmom na rynku.

W raporcie, Incogni wyszczególniło także kategorie biznesu, do których należą aplikacje najczęściej dzielące się zebranymi informacji z innymi. W pierwszej 10 znalazły się aplikacje w kategoriach:

1. Zakupy

2. Business

3. Żywność

4. Finanse

5. Media socjalne

6. Mapy i nawigacja

7. Sztuka

8. Wiadomości

9. Projektowania

10. Gry

Jak dodają specjaliści problem ze zbieraniem i udostępnianiem danych polega na tym, że użytkownicy nie wiedzą, jakie dane są zbierane i komu udostępniane. Poufne informacje najczęściej trafiają do reklamodawców, ale mały procent dociera również do cyberprzestępców, którzy wykorzystują dane do popełniania przestępstw i kradzieży tożsamości.

ZJ

Gdzie Facebook przechowuje nasze dane?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię