Dieta przeciwzapalna – na czym polega?

Dieta przeciwzapalna ma na celu ma wspomóc zmniejszenie przewlekłego stanu zapalnego w organizmie. Ten z kolei może towarzyszyć wielu chorobom, między innymi sercowo-naczyniowym czy Hashimoto.

 

Stan zapalany to najogólniej mówiąc reakcja obronna organizmu na czynniki uszkadzające. W normalnych warunkach stan zapalny znika samoistnie. Zdarzają się jednak przypadki, że przechodzi w stan przewlekły. Dzieje się tak, przy wielu chorobach, głównie autoimmunologicznych. Taki stan może z kolei prowadzić do rozwoju wielu schorzeń.

Stan zapalny może powstać z wielu powodów. Wśród najczęstszych czynników wymienia się między innymi:

  • chemiczne (kwasy, zasady, pochodne węglowodanów)
  • fizyczne (urazy)
  • martwica (wynikająca ze zmian niedokrwiennych, niektórych nowotworów)
  • biologiczne (wirusy, bakterie)
  • immunologiczne (skierowane przeciwko własnym tkankom)

Na powstawanie i rozwój stanu zapalanego w dużej mierze odpowiadamy my. Do głównych przyczyn zalicza się między innymi:

Stan zapalny leczy się najczęściej poprzez podanie odpowiednich leków. Leczenie takie wspomóc można jednak dietą. Popularna dieta przeciwzapalna to plan żywieniowy, który ma dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych, zwłaszcza takich, które są doskonałe w walce ze stanem zapalnym. Nie od dziś wiadomo bowiem, że sposób odżywiania może mieć zbawienny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu.

Podstawą diety przeciwzapalnej jest fakt, że musi ona w całości pokrywać dzienne zapotrzebowanie na energię. Trzeba pamiętać, że nie jest to dieta odchudzająca. Podstawowymi produktami, które należy spożywać są warzywa i owoce. Te pierwsze powinno się dołączać do każdego posiłku. Ponadto należy sięgać po produkty mało przetworzone, dobrze jeśli mają one dodatkowo niski indeks glikemiczny.

 

Tłuszcz powinien pochodzić głównie z oleju rzepakowego, oliwy, orzechów, pestek, nasion. Powinno się ograniczyć biało zwierzęce, zastępując je roślinnym. Z jadłospisu diety przeciwzapalnej należy całkowicie wykluczyć produkty zawierające tłuszcze trans, a więc wszelkiego rodzaju fast foody, produkty przetworzone, gotowe dania, słodycze.

Cukrzyca – nie tylko dieta pomaga

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię