Naukowcy biją na alarm – problemy psychiczne coraz częściej dotykają najmłodszą część populacji. Nastolatkowie, których życie w wysokorozwiniętym kraju wydawać by się mogło pozbawionym trosk i poważnych problemów, cierpią na depresję o wiele częściej, niż jeszcze kilka lat wcześniej. Co wpływa na taki stan rzeczy?
Badania rządu amerykańskiego wskazują na to, że na poczucie braku szczęścia i sensu w życiu oraz depresję częściej cierpią dziewczynki. Aż co czwarta z nastolatka z badanych 8 tysięcy ankietowanych miała myśli samobójcze, co stanowi dwukrotność chłopców w wieku nastoletnim, którzy rozważali samobójstwo. Mogą na to wpływać problemy z samooceny młodych dziewczyn, związane z wyidealizowanym wzorcem urody i stylu płynącym ze środków masowego przekazu. Aż jedna trzecia użytkowniczek Instagrama twierdzi, że aplikacja powoduje u nich gorsze samopoczucie.
Od roku 2012 zanotowano olbrzymi przyrost osób, które posiadają smartfon. Wzrósł także odsetek użytkowników portali społecznościowych, których przekaz odbiega często od rzeczywistości. Dodatkowo młodzi ludzie są bardziej podatni na uzależnienie od Internetu i trudniej im sobie poradzić z racjonalnym dawkowaniem dostępu do szkodliwych treści.
Wiele wskazuje również na to, że przyczyną depresji może być poczucie braku akceptacji w społeczeństwie i wykluczenia Aż połowa nastolatków ze społeczeństwa LGBT rozważało odebranie sobie życia! Rażąca jest dysproporcja pomiędzy osobami LGBT i heteroseksualistami – wśród nich było to jedynie 14%, co i tak jest zatrważającym odsetkiem.
Sytuację potęguje izolacja w czasie rozprzestrzeniania się Covid19. Od wybuchu pandemii liczba spotkań z przyjaciółmi została zredukowana, dodatkowo nastolatkowie nie mieli możliwości przebywania w klasach wraz ze swoimi kolegami z ławki. To u wielu zwiększało poczucie nieszczęśliwości, a smutek był dla nich trudny do opanowania, przez co uciekali w świat wirtualny.
Ten rzeczywisty bywa dla wielu zbyt stresujący. Problemy polityczne, zniszczenie środowiska i troska o przyszłość planety przeciążają młodzież. Wchodzenie w etap dorosłości powinno odbywać się w poczuciu stabilności i spokoju. Światowe trudności związane z pandemią oraz wojną w Ukrainie są dla wielu przygnębiające.
W tak niestabilnym świecie nie da się przecenić roli rodziców. To oni są najczęściej najbliżej dorastającego nastolatka i ważne jest, by potrafić z dzieckiem porozmawiać i pomóc, jeśli pojawią się trudności bądź niepokój.
Posłuchaj podcastów: