Dlaczego warto jeść aronię?

Aronia jest bogata w makro i mikro elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Można ją z powodzeniem traktować jako remedium zwalczające choroby cywilizacyjne jak nadciśnienie czy miażdżyca. Niektóre z badań wykazują, że spożywanie aronii zapobiega powstawaniu nowotworów!

 

Te niepozorne owoce mogą z powodzeniem zastąpić niejeden suplement diety dzięki wysokiej zawartości składników mających pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Aronia zawiera między innymi bioflanoidy, tzn. witaminy P, pełniące w naszym organizmie rolę przeciwutleniacza. W jej skład wchodzą także pochodne bioflanoidów takie jak: rutyna i kwercetyna, antocyjan, leukocyjan i katechina. Inne pożądane mikroelementy które zawiera ta roślina to żelazo, miedź, wapń, jod czy bor. Jak każdy owoc aronia zawiera też witaminy jak np. C, B2, B3, B9 i E.

No dobrze, ale jakie wymierne skutki daje spożywanie aronii? Przeciwutleniacze spowalniają procesy starzenia się skóry i całego organizmu. Jest to też owoc zalecany do spożycia podczas terapii nowotworowych. Łagodzi to negatywne skutki zarówno chemio-, jak i radioterapii. Aronia może być też stosowana profilaktycznie przeciwko nowotworom.

 

W jaki zatem sposób spożywać aronię? Owoce są cierpkie w smaku, ale doskonale nadają się na przetwory. Można z nich przygotować różnorodne soki, dżemy, galaretki, konfitury czy nawet wytrawne sosy. Ciekawą opcją jest też przygotowanie nalewki z aronii umilającej zimowe wieczory. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach. Aronii nie powinno się spożywać, gdy występują u nas takie dolegliwości jak niskie ciśnienie tętnicze krwi, problemy żołądkowe, zaparcia i zakrzepowe zapalenie żył i żylaki.

Borówki ulubionymi owocami dietetyków. Oto powody

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię