Dlaczego warto jeść nasiona chia

Nasiona chia należą do grupy trzech najzdrowszych nasion na świecie. Chia w języku Majów oznacza siłę. Nasiona te dostarczają ogromną ilość składników odżywczych z bardzo małą ilością kalorii. Są bogatym źródłem witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i kwasów omega-3 i -6.

Jedna uncja (28 gramów) nasion chia zawiera:

  • Błonnik – 11 gramów
  • Białko – 4 gramy
  • Tłuszcz – 9 gramów (w tym 5 kwasów omega-3)
  • Wapń -18% dziennego zapotrzebowania
  • Mangan – 30% dziennego zapotrzebowania
  • Magnez – 30% dziennego zapotrzebowania
  • Fosfor – 27% dziennego zapotrzebowania.
  • Nasiona chia również zawierają duże ilości cynku, witaminy B3 (niacyny), B1 (tiaminy) i B2.

 

Oto korzyści zdrowotne nasion chia:

1. Są naładowane przeciwutleniaczami

Przeciwutleniacze zwalczają wytwarzanie wolnych rodników, które mogą uszkadzać cząsteczki komórek i przyczyniać się do przedwczesnego starzenia się i chorób takich jak rak.

2. Prawie wszystkie węglowodany w nich zawarte to błonnik

Jedna uncja (28 gramów) nasion chia zawiera 12 gramów węglowodanów. Jednak 11 z tych gramów to błonnik, którego organizm nie trawi. Błonnik nie podnosi poziomu cukru we krwi tak jak skrobia czy cukier. Błonnik odżywia również przyjazne bakterie w jelicie, co jest ważne dla utrzymania dobrego odżywienia flory jelitowej.

3. Zawierają wysokiej jakości białka

Wysokie spożycie białka obniża apetyt i zmniejsza obsesyjne myśli o jedzeniu o 60% oraz chęć na nocne podjadanie o 50%. Białko jest najbardziej przyjaznym dla utrzymania zdrowej wagi ciała i odchudzania składnikiem odżywczym. Rozpuszczalny błonnik wchłania duże ilości wody i rozszerza się w żołądku, co powinno zwiększyć uczucie sytości i spowolnić wchłanianie pokarmu.

4. Są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3

Nasiona chia zawierają więcej kwasów omega-3 niż łosoś. Większość z nich to kawas ALA – alfa linolenowy. Jest on korzystniejszy dla kobiet niż mężczyzn. ALA chroni organizm przed wolnymi rodnikami, szczególnie tymi, które przyczyniają się do powstawania miażdżycy oraz wspiera pracę mięśni i wątroby.

5. Zmniejszają ryzyko chorób serca

Zawarte w nasionach błonnik, białko i omega-3 pomagają w utrzymaniu zdrowego serca. Zmniejszają ryzyko zakrzepicy i arytmii,, które mogą prowadzić do zawału serca, udaru mózgu i nagłej śmierci sercowej.

6. Obniżają poziom LDL

Dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-3 obniżają poziom LDL, cholesterolu całkowitego i trójglicerydów, zmniejszają blaszkę miażdżycową, poprawiają funkcje śródbłonka i nieznacznie obniżają ciśnienie krwi.

7. Wspomagają zdrowie kości

Wapń, fosfor, magnez i białko – wszystkie składniki odżywcze niezbędne dla zdrowia kości. Składniki te odpowiadają również za zdrowe i mocne zęby.

8. Leczy uchyłkowatość jelit

Badania wykazują, że diety bogate w błonnik zmniejszają częstość zaostrzeń zapalenia uchyłków jelita (diverticulosis) poprzez wchłanianie wody w okrężnicy i ułatwianie wypróżnień. Rozpuszczalny błonnik i żelowa powłoka nasion utrzymują nawodnienie okrężnicy i zapewniają łatwy przepływ pokarmu.

 

9. Mogą obniżać poziom cukru we krwi

Utrzymanie zrównoważonego poziomu cukru we krwi jest ważne dla zdrowia i energii. Poziom cukru we krwi może gwałtownie wzrosnąć po posiłkach, zwłaszcza jeśli spożywasz produkty bogate w skrobię lub słodycze. Nasiona chia mogą poprawiać wrażliwość na insulinę i kontrolę poziomu cukru we krwi, stabilizując poziom cukru we krwi po posiłkach. Diety bogate w błonnik są związane z mniejszym ryzykiem zachorowania na cukrzycę, a spożywanie posiłków bogatych w błonnik pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię