Dlaczego warto pić świeże soki warzywne i owocowe?

Owoce i warzywa przepełnione są witaminami, minerałami i innymi cennymi składnikami odżywczymi.

Równie pożyteczne są soki – mieszanki wyciskane ze świeżych warzyw i owoców, które nie bez przyczyny określa się mianem bomby witaminowej. Takie soki nie zawierają tłuszczów i białka, zawierają łatwo przyswajalne węglowodany oraz wspomniane już cenne substancje odżywcze. Co ważne, nie obciążają przewodu pokarmowego i nie wpływają na spowolnienie przemiany materii.

 

W sokach owocowych, warzywnych i owocowo warzywnych znajdziemy witaminy: C, E, K oraz kwas foliowy. Wszystkie owoce i warzywa są także cennym źródłem wielorodzajowych przeciwutleniaczy oraz błonnika. Warto wspomnieć, że wszystkie te substancje szybko wchłaniają się z soków do krwi – wystarczy zaledwie 15 minut.

Naturalne, świeżo wyciskane soki wspierają układ immunologiczny, są szczególnie zalecane przy przeziębieniu i grypie oraz profilaktycznie w okresie jesienno-zimowym.

Na soki warzywne szczególną uwagę powinny zwrócić osoby na diecie odchudzającej – dobrze odżywią one organizm oraz nie dostarczą zbędnych kalorii.

Przeciwutleniacze zawarte w owocach i warzywach spowalniają proces starzenia – regularne ich spożywanie jest więc przepisem na młodość.

Przygotowując sok należy pamiętać o kilku zasadach:

  • w jednym soku łącz owoce z warzywami, wzbogaci to kompozycję witamin i składników odżywczych;
  • warto przygotowywać soki w blenderze, w ten sposób nic się nie marnuje;
  • nie należy zwlekać z wypiciem soków i spożyć je w ciagu 15 minut od ich przygotowania.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię