Domowe sposoby na usuwanie włókniaków

Włókniak (łac. fibroma) zaiczany jest do łagodnych nowotworów. Choć nie stanowi zagrożenia dla życia, należy do często występujących zmian skórnych i może stanowić poważny problem natury estetycznej.

Jak do tej pory, badania nie wykazały zezłośliwienia włókniaków, jednak w przypadku wystąpienia objawów takich jak: zaczerwienienie, swędzenie, czy pieczenia okolic włókniaka, należy skontaktować się z lekarzem.

Wyróżniamy dwa rodzaje włókniaków:

  • włókniaki miękkie (łac. fibroma molle)
    są to kilkumilimetrowe guzki barwy skóry. Czasem bywają długie i nitkowate. Występują w okolicy głowy, szyi, pod pachami, w pachwinach lub na powiekach. Predyspozycje do ich występowania mogą być dziedziczne.
  • włókniaki twarde (łac. fibroma durum)
    nie są głęboko ukorzenione i można je przesuwać palcami wraz z ruchem skóry. Nie powinny powodować bólu. Najczęściej występują na kończynach.

 

Jak usunąć włókniaka domowym sposobem?

Hipotezy głoszą, że pojawianie się włókniaków związane jest ze zmianami hormonalnymi, dlatego z wiekiem pojawia się ich coraz więcej. Dermatolog poradzi sobie z nimi bez trudu. Jednakże, ponieważ nie są groźne, można spróbować zwalczyć je metodami domowymi. Zabiegi te obarczone są pewnym ryzykiem, należy stosować je tak, aby nie naruszyć struktury skóry.

1. Sok z cytryny

Wysusza zmiany skórne i powoduje ich rozkład. Przemywać sokiem 3 razy dziennie.

2. Sok z ananasa

Namoczony w soku wacik przykładać 2 razy dziennie. Kuracja powinna trwać przez tydzień.

3. Soda oczyszczona

Sodę zmieszać z odrobiną oleju rycynowego, stosować 2 razy dziennie.

4. Czosnek

Rozgnieciony czosnek nakładać na zmiany skórne, pozostałość usunąć.

 

5. Kozieradka

Nasiona kozieradki namoczyć na noc w wodzie. Pić rano, na czczo, nie przekraczać 100 ml dziennie.

6. Ziemniaki

Gruby plaster ziemniaka przyłożyć na narośli i zabandażować. Pozostawić kilka godzin.

7. Ocet jabłkowy

Systematycznie stosujemy okład miejsca występowania włókniaka. Następuje powolne wysychanie narośli, aż do całkowitego odpadnięcia.

Środki ostrożności

Nigdy nie eksperymentujmy i stosujmy niesprawdzonych środków lub metod. Jeśli nie mamy pewności, że mamy do czynienia z włókniakiem, lepiej udać się do specjalisty.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię