Dobra kondycja w każdym wieku – proste ćwiczenia dla każdego

Regularne ćwiczenia stanowią ważny element profilaktyki zdrowotnej. Osoby młode mogą próbować swoich sił w różnych dyscyplinach i znaleźć najbardziej dla siebie odpowiednie.

Z wiekiem wydolność organizmu słabnie i aktywność fizyczną trzeba dostosować do zmian starzejącego się ciała. Nie oznacza to jednak, że należy zaprzestać ćwiczeń, albo, że nie można ich rozpocząć w każdym wieku. Jak najbardziej można i jest to wskazane.

Bez względu na liczby w metryce odpowiednie będą treningi aerobowe – szybkie, energiczne spacery, pływanie, jazda na rowerze, czy gra w tenisa ziemnego lub stołowego. Dobre są także marszobiegi. Te rodzaje aktywności zapewniają dobre dotlenienie, delikatnie budują masę mięśniową utrzymując ją w dobrej formie i zapobiegając, naturalnym z wiekiem zanikom i zwiotczeniom.

Osoby o niższej wydolności, czy chorobach utrudniających wysiłek – w praktyce chorobach układu krążenia, reumatycznych, czy przewlekłych dolegliwościach ze strony układu oddechowego mogą zdecydować się na jogę, tai – chi, czy inne przybyłe ze wschodu rodzaje aktywności nie wymagającej obciążania organizmu nadmiernym wysiłkiem.

 

W razie braku możliwości brania udziału w podobnych zajęciach wystarczy codzienne wchodzenie na schody, spacery z kijkami, domowe ćwiczenia rozciągające, a latem pływanie. Każda regularnie uprawiana aktywność wpłynie korzystnie na pracę organizmu i pozwoli na dłużej zachować witalność.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię