Dolina Monumentów – niesamowite miejsce na mapie USA

Dolina Monumentów to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych i najczęściej fotografowanych miejsc w USA. Już w latach 50. XX wieku stała się bardzo popularna wśród turystów, i taka pozostaje do dziś.
A widoki zapierają dech w piersiach!

Monument Valley czyli Dolina Monumentów znajduje się na Wyżynie Kolorado na terenie rezerwatu Indian – Nawaho, na granicy stanów Utha i Arizona. Nawahowie są największym plemieniem indiańskim Ameryki Północnej. Tylko niewielka część parku udostępniona jest zwiedzającym. Można się tu poruszać tylko po wyznaczonych szlakach i drogach.

Monument Valley,Utah,USA

Mimo swej nazwy tak naprawdę Dolina, doliną nie jest –  to obszar na którym erozja eoliczna stworzyła formy skalne w postaci iglic, stoliw, płaskowyży, gór stołowych. Ze względu na duże stromizny utworów skalnych swobodne poruszanie się jest możliwe tylko w dolnych partiach, co prawdopodobnie przyczyniło się do nadania terenowi nazwy doliny.

 Piękny czerwona barwa skał to zasługa występowania dwóch rodzajów piaskowców Wingate oraz Nawaho.

Najbardziej rozpoznawalne miejsce w USA

Monument Valley jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych krajobrazów w Stanach Zjednoczonych.  Miejsce to od zawsze kojarzy się z filmami o Dzikim Zachodzie. Pierwszy Western – „Dyliżans” został tam nakręcony już w 1939 roku przez  Johna Forda. Ponadto Ford nakręcił w Monument Valley takie klasyczne westerny jak: Poszukiwacze , Fort Apache, Nosiła żółtą wstążkę, Jak zdobywano Dziki Zachód.

Oprócz filmów Forda w Monument Valley nakręcono dziesiątki znanych produkcji. Do 2014 roku było ich co najmniej 99. W  Dolinie kończy też swój sławny bieg Forrest Gump po 3 lata, 2 miesiącach, 14 dniach i 16 godzinach.

Do Doliny Monumentów zabierze Was przewodnik po USA

AL

Global Entry Program – wszystko co musisz wiedzieć

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię