Dieta po 50. roku życia. Tych produktów unikaj

Zbilansowana dieta oraz odpowiedni styl życia wpływają na zdrowie i witalność bez względu na wiek. Prawdą jest jednak, że sposób odżywiania ma szczególne znaczenie dla zmian, które towarzyszą procesom starzenia się organizmu. Co jeść po 50. roku życia, by utrzymać zgrabną sylwetkę i dobrą kondycję?

Stan zdrowia a zasady odżywiania po 50-tce

Specjaliści w zakresie żywienia zalecają dobór składników i produktów spożywczych na podstawie stanu zdrowia. Wszelkie jednostki chorobowe mogłyby wymagać specjalnych zaleceń żywieniowych. Jeśli wyniki podstawowych badań krwi są w normie, nie ma przeciwwskazań, by stosować ogólne zalecenia WHO dotyczące żywienia osób po 50-tce.

 

Jakich produktów unikać po 50. roku życia?

Spowolnienie metabolizmu zauważalne z upływem lat wymaga zrezygnowania z wybranych produktów spożywczych na rzecz takich, które utrzymają organizm w zdrowiu i dobrej kondycji. Dietetycy zalecają ograniczenie czerwonego i przetworzonego mięsa, a także rezygnację z tłuszczy zwierzęcych. Natomiast zachęcają do spożywania większej ilości tłustych ryb morskich stanowiących źródło kwasów tłuszczowych omega-3 oraz stosowania olei roślinnych.

Wśród produktów, które warto ograniczyć lub wyeliminować znajduje się też sól oraz cukier. Na korzyść wpłynie również rezygnacja ze słonych przekąsek i fast foodów. W trosce o zdrowie organizmu wsparciem będzie wyeliminowanie produktów wysokoprzetworzonych oraz garmażeryjnych.
Stosowanie się do zaleceń może uchronić przed rozwojem chorób układu krążenia, wysokim poziomem cholesterolu oraz cukrzycą i otyłością.

Nie tylko dieta, czyli styl życia po 50-tce

Dietetycy i trenerzy personalni jednogłośnie podkreślają, że najlepsze efekty daje połączenie diety i aktywności fizycznej. Zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu, korzystania z siłowni zewnętrznych czy codziennego spacerowania we własnym tempie. Każdy ruch będzie przekładał się na lepsze samopoczucie i utrzymanie sylwetki w dobrej formie.

Czy twoje ciało starzeje się szybciej niż powinno?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię