Domowe sposoby na pozbycie się grzybicy paznokci

Grzybica paznokci to uciążliwa dolegliwość, której łatwo się nabawić. Zarodniki czyhają na basenach, w saunach, a nawet na publicznych plażach. Lato, jest dla nich okresem prawdziwych żniw, kiedy najłatwiej dostać się na gołe, ludzkie stopy i rozpocząć swój zbrodniczy proceder zagnieżdżania się, na niczego nieświadomym nosicielu.

Nieświadomym do czasu, bo wkrótce objawy dadzą znać, że pojawił się nieproszony gość. Grzybicę paznokci, na szczęście można skutecznie leczyć., Poza środkami chemicznymi, zapisywanymi przez lekarza, czy kupowanymi bez recepty, warto sięgnąć po naturalne sposoby.

Leki z naturalnej apteki

W walce z grzybami atakującymi paznokcie, głównie stóp skuteczne są rośliny, znajdowane na szlakach wakacyjnych wędrówek. Szyszki chmielu, skrzyp polny, komosa piżmowa, a nawet doskonale znany z kuchni rozmaryn są bezlitosne dla pasożytniczych grzybów. Pomaga taże egzotyczny czarci pazur, który z pazurem dba o pazurki i uwolnienie ich od grzybowych najeźdźców. Wysoką skuteczność wykazuje też czosnek zmieszany z oliwą z oliwek, czy lecznicze kąpiele w wodzie z dodatkiem sody, octu, czy najsilniejszego ze znanych nauce naturalnych antybiotyków, o działaniu również grzybobójczym – olejku herbacianego. Podstawą sukcesu jest tu systematyczność. Kąpiele stóp trzeba powtarzać codziennie, co najmniej 10 dni po ustąpieniu objawów. Podobnie okłady z rozgniecionego czosnku z oliwą z oliwek.

O czym trzeba pamiętać

Wszystkie skarpety i buty, które miały kontakt z chorobowo zmienionymi paznokciami, trzeba wyrzucić lub przynajmniej zdezynfekować i pozostawić na ok. tydzień z dostępem świeżego powietrza, ale w miejscu suchym. Do zabicia zarodników może posłużyć – co może być zaskakujące, popularna maść na przeziębienie Vicks Vapo Rub lub płyn do płukania jamy ustnej. Dobrze sprawdzi się też tu olejek herbaciany, najlepiej w połączeniu z mentolowym i eukaliptusowym. Nasączone nimi waciki trzeba codziennie wymieniać na świeże i wkładać je w czubki „leczonych” butów.

W trakcie kuracji trzeba szczególnie dbać o higienę stóp. Powinny być czyste, suche i ze stałym dostępem powietrza. Wydezynfekować należy też wszystkie powierzchnie, po których chodzi osoba zakażona, a szczególnie prysznic, wannę i inne miejsca wilgotne, w których grzyby mają szczególnie dobre warunki do rozwoju.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Grzybicy paznokci można z dużą skutecznością uniknąć. Podstawową zasadą jest korzystanie na basenie, czy w publicznych łazienkach i saunach z klapków. Podobnie na trawiastych, wilgotnych plażach, które często spotyka się nad brzegami rzek, czy jezior. Codzienna dbałość o higienę, mycie stóp, codzienna zmiana skarpet i wietrzenie butów stanowią ważną część profilaktyki. Jeżeli, jednak, pomimo środków ostrożności grzyby zaatakują paznokcie, pozostaje leczenie – im wcześniej rozpoczęte i systematycznie prowadzone, tym szybsze i lepsze będą jego efekty.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię