Domowe sposoby na pozbycie się mrówek z domu

Nieproszeni goście w domu? Wraz z początkiem lata coraz częściej zdarza nam się znaleźć w naszych domach mrówki. Mimo że nie są groźne – bardzo szybko stają się uciążliwym problemem. Jeśli wyruszają rzędem, poszukując smakołyków w twojej kuchni, warto wypróbować sprawdzone sposoby na ich odstraszenie.

Mrówki w domu – skąd się biorą?

Pierwszą rzeczą, którą musimy wiedzieć, jest gatunek mrówek, z jakim mamy do czynienia. Jak je rozpoznać? Mrówkami najczęściej pojawiającymi się w domach, są faraonki i gmachówki.

Pierwsze mają charakterystyczną barwę od żółtej aż do ciemnobrązowej i są stosunkowo niewielkie – osiągają długość około 4 mm. Mrówki tego gatunku najczęściej budują gniazda wewnątrz pomieszczeń.

Kolejnym powszechnym gatunkiem są gmachówki, większe od faraonek, osiągają od 5 do nawet 16 mm długości. Te mrówki są amatorkami szczelin w drewnianych podłogach i listwach, to właśnie tam najczęściej zakładają gniazda. Dzieje się tak dlatego, że ich naturalnym środowiskiem są lasy i drzewa. Innymi gatunkami, jakie możemy spotkać w domu, są mrówki darniowe, rudnice i hutnice.

Jak pozbyć się mrówek?

Z pierwszą pomocą przyjdą nam produkty dostępne w każdym domu. Pierwszym sposobem, jest wykorzystanie cytryny. Jej kwaśny smak i zapach, skutecznie odstraszą tych nieproszonych gości. Wystarczy wymieszać sok z cytryny z wodą i tak przygotowaną miksturą spryskiwać miejsca, w których znajdujemy mrówki. Aby ta metoda przyniosła oczekiwane efekty, czynność trzeba powtarzać codziennie. Jeśli akurat nie mamy w domu cytryny, z powodzeniem zastąpi ją ocet. Do przygotowania takiej mieszanki, możemy użyć również czosnku. Wystarczy zalać go wodą na dobę, a następnie ugotować. Wystudzonym wyciągiem spryskiwać miejsca, gdzie znajdziemy mrówki.

Jeśli nie chcemy używać wody do walki z tymi insektami, warto postawić na sodę oczyszczoną. Rozsypana w miejscach, przez które przechodzą mrówki, skutecznie je odstraszy. Dla wzmocnienia efektu do sody można dodać również cynamon lub proszek do pieczenia.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię