Dzień Świadomości Zaawansowanego Raka Piersi

Ponad 20 tysięcy kobiet w Polsce co roku dowiaduje się, że ma raka piersi. U 5-10 procent z nich nowotwór rozpoznawany jest w stopniu zaawansowanym, kiedy występują już przerzuty.

 

Doktor Katarzyna Pogoda z Narodowego Instytutu Onkologii w rozmowie z IAR powiedziała, że w ostatnich latach nastąpił ogromy postęp w leczeniu zaawansowanego raka piersi. „Możemy mówić, że leczymy nasze pacjentki, jakby miały chorobę przewlekłą” – dodała.

Zaznaczyła, że rak piersi ma kilka różnych podtypów, które wymagają innej terapii. „To jest niesamowite, że co kilka miesięcy pojawiają się informacje o nowych skutecznych terapiach na raka zaawansowanego” – wskazała.
Doktor Pogoda powiedziała, że z roku na rok pacjentek z rozpoznanym rakiem piersi będzie przybywać. Coraz lepiej leczone są inne choroby, co też powoduje, że nowotworów będzie rozpoznawanych więcej.

 

Onkolog zaapelowała też o profilaktykę i regularne badania. „Mammografia wykonywana raz na 2 lata jest tym badaniem, które pozwala wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie, kiedy nie ma przerzutów odległych” – zaznaczyła.
Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi, a dziś obchodzony jest Dzień Świadomości Zaawansowanego Raka Piersi.

W ramach kampanii edukacyjnej „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!”, powstał serwis edukacyjny www.zaawansowanyrakpiersi.pl, gdzie można znaleźć informacje na temat nowotworu tego typu i jego leczenia.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię