Energia przyszłości już niedługo może wkroczyć do naszych domów.

W ciągu jednej godziny do Ziemi dociera tyle energii słonecznej, że może zapewnić energię dla wszystkich na rok. Ale jak będziemy ją zbierać i magazynować? Hiszpania ma na to sposób.

 

W południowej Hiszpanii znaleziono rozwiązanie magazynowania energii. Region ten jest jednym z najbardziej nasłonecznionych w Europie i zbiera energię słoneczną na dużą skalę. Stosowane są różne techniki przekształcania promieni słonecznych w energię. Panele słoneczne są coraz lepsze.

Płyniemy wzdłuż andaluzyjskiego wybrzeża pod słonecznym niebem. To dobra wiadomość dla temperatury i produkcji energii na pokładzie. Ogniwa fotowoltaiczne (PV) w naszych trzech panelach słonecznych zamieniają energię słoneczną w prąd i ładują akumulatory pokładowe. To sprawdzona metoda, ale wciąż rozwijana.
Panele fotowoltaiczne są popularne także w Hiszpanii. Nie tylko na dachach, ale także jako duże instalacje wzdłuż autostrady.

W przeciwieństwie do naszej techniki, nie ładują one akumulatorów, ale zasilają bezpośrednio sieć energetyczną. W rezultacie dostarczają prąd tylko wtedy, gdy świeci słońce. Ponieważ światła nie da się łatwo zmagazynować, Hiszpanie stosują różne techniki, aby wykorzystać energię słoneczną. Czym więc są?

Odkąd zaczęliśmy zwracać na nie uwagę, widzimy je wszędzie: solarne podgrzewacze wody na szczytach dachów. Wyglądają one jak panele słoneczne z umieszczonym nad nimi zbiornikiem. Woda przepływa przez panel, jest ogrzewana przez słońce, a następnie przechowywana w izolowanym zbiorniku. Innymi słowy energia słoneczna jest magazynowana w postaci gorącej wody, którą można wykorzystać w łazience lub kuchni. Aby zachęcić do przejścia na energię słoneczną, kotły słoneczne są wymagane przez prawo dla wszystkich remontów i nowych konstrukcji w Hiszpanii.

 

Energia w nocy dzięki lustrom

Chociaż miło jest móc wziąć gorący prysznic po zachodzie słońca, zastanawiamy się, czy możliwe jest również przechowywanie energii słonecznej w celu wytworzenia energii elektrycznej. Odpowiedź brzmi: tak! Osiąga się to poprzez wykorzystanie wiązek słonecznych do generowania ekstremalnego ciepła. Technologia ta nosi nazwę Concentrated Solar Power (CSP). W Andaluzji można znaleźć różne elektrownie słoneczne wykorzystujące CSP. Jeździmy po okolicy w poszukiwaniu tych dużych instalacji. Pół godziny jazdy od Sewilli widzimy tysiące błyszczących luster, ustawionych w niekończących się rzędach. A nieco dalej lustra otaczają wysoką wieżę. To futurystyczny widok w szerokim i jałowym krajobrazie.

Archeolodzy odkryli 1000 letni skarb wikingów. Co zawierał?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię