Ile jest warta Konstytucja Stanów Zjednoczonych?

Według ekspertów do czasów dzisiejszych zachowało się jedynie 13 egzemplarzy pierwszego wydania Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Zaledwie 2 z nich znajdują się w rękach osób prywatnych. Jeden z nich sprzedał się rok temu za imponującą kwotę 43,2 mln USD, natomiast za miesiąc pod młotek trafi drugi i śmiało można zakładać, że również osiągnie równie imponującą cenę. Wyjątkowymi egzemplarzami konstytucji Stanów Zjednoczonych interesują się między innym, miliarder Ken Griffin i kryptowalutowa grupa Constitution DAO.

Cena starego kawałka papieru

Wcześniej wspomnianemu miliarderowi Kenowi Griffinowi udało przelicytować ostatnio wystawiony egzemplarz. Mężczyznę kosztował on 43,2 mln USD. Cenny dokument został wypożyczony później Crystal Bridges Museum of American Art w Arkansas. Sama aukcja według Sotheby’s była najchętniej śledzoną w całym roku 2021. Można więc się domyślić, że licytacja mająca miejsce za miesiąc również wzbudzi spore zainteresowanie. Prawdopodobnie pojawi się na niej kryptowalutowa grupa Constitution DAO, która ostatnim razem przegrała zaciekłą licytację z miliarderem Kenem Griffinem.

Warto podkreślić, że egzemplarz, który trafi pod młotek w grudniu, był ostatnio wystawiony na sprzedaż ponad 125 lat temu. W 1894 roku ten cenny dokument został kupiony w ramach prezentu od polityka i prawnika Charlesa Colcocka Jonesa dla Adriana Van Sinderena Charlesa Colcocka Jonesa. Od tego momentu konstytucja niezmiennie przez 123 lat pozostawała w rękach prywatnych. Nie była również dostępna do oglądania od czasu wystawy Uniwersytetu Stanforda 35 lat temu.

Warto zauważyć, że wartość tego egzemplarza nie wynika wyłącznie z jego wieku i faktu, że jest to pierwsze wydanie. Dokument ten jest istotny nie tylko z amerykańskiego punktu widzenia. Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki jest uważana za pierwszą post-oświeceniową ustawę zasadniczą świata oraz wzór dla wielu później powstałych konstytucji. Jej zapisy służą Amerykanom od jej wejścia w życie 4 marca 1789 roku. Obecnie dokument ten zawiera 27 poprawek i jest podstawą prawodawstwa w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Poczta amerykańska planuje po raz kolejny podnieść ceny

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię