1. „Emma”
Do wyboru mamy dwie doskonałe wersje powieści Jane Austen z 1815 roku: wersję z 1996 roku z udziałem Gwyneth Paltrow oraz wersję z 2020 roku z udziałem Anyi Taylor-Joy. Emma Woodhouse jest królową małego miasteczka, ponieważ jest piękna, inteligentna i zamożna. Główna bohaterka zaczyna bawić się w swatkę częściowo z nudów, a częściowo z ciekawości. Nie tylko to, ale Emma musi poradzić sobie z dorastaniem i popełnianiem błędów miłosnych, zanim znajdzie prawdziwą miłość.
2. „Małe kobietki”
Adaptacja XIX-wiecznej powieści Louisy May Alcott o tym samym tytule, ale najbardziej znany jest film z 2019 roku w reżyserii Grety Gerwig. Na dużym ekranie zobaczymy między innymi Saoirse Ronan, Emmę Watson, Florence Pugh, Laurę Dern i Timothee Chalamet. W domu Orchard od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Pod nieobecność ojca, który służy w wojnie secesyjnej, ich cztery córki są pod samodzielną opieką matki, Marmee. Córki pani March – stateczna Meg, żywiołowa Jo, nieśmiała, uzdolniona muzycznie Beth i nieco przemądrzała Amy – robią co mogą, by ożywić swoje życie, które naznaczone jest ciągłym brakiem pieniędzy.
3. „Szpieg”
Adaptacja powieści Johna le Carré „Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg” z 1974 roku. Podczas zimnej wojny emerytowany agent zostaje reaktywowany i otrzymuje zadanie odkrycia radzieckiego szpiega w szeregach MI6.
4. „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”
Drużyna Pierścienia to adaptacja pierwszej części powieści J.R.R. Tolkiena „Władca Pierścieni”. Podróż hobbita z Shire i jego ośmiu towarzyszy w celu zniszczenia potężnego pierścienia pożądanego przez Mrocznego Władcę – Saurona.
5. „Fight Club”
Znany thriller psychologiczny neo-noir z 1999 roku w reżyserii Davida Finchera i na podstawie powieści Chucka Palahniuka o tym samym tytule. W rolach głównych występują Brad Pitt i Edward Norton. Jack cierpi na chroniczną bezsenność i jest niezadowolony ze swojego dotychczasowego życia. Do czasu, gdy poznaje charyzmatycznego Tylera Durdena, sprzedawcę mydła o dość dziwacznej filozofii życiowej…. Uważa on bowiem, że samodoskonalenie jest dla mięczaków, a autodestrukcja jest tym, co naprawdę nadaje życiu wartość. Kiedy tajemnicza eksplozja całkowicie niszczy mieszkanie Jacka, Tyler oferuje mu gościnę. Spotykają się w barze, piją do nieprzytomności, a potem rozpoczynają walkę na gołe pięści, która przynosi im niespodziewaną radość. Wkrótce cotygodniowe walki stają się celem ich życia, przyciągając coraz więcej osób.
6. „Lśnienie”
To wyreżyserowana przez Stanleya Kubrika ekranizacja powieści Stephena Kinga „Lśnienie”. Jack Torrance pracuje jako dozorca w hotelu Panorama w górach Kolorado. Ponieważ pensjonat jest zamknięty na zimę, Jack i jego rodzina są jedynymi osobami, które tam mieszkają. Kiedy burze śnieżne uniemożliwiają Torrance’om dotarcie do hotelu, Danny, syn Jacka o zdolnościach nadprzyrodzonych i telepatycznych, odkrywa, że pensjonat jest nawiedzony, a duchy powoli doprowadzają jego ojca do szaleństwa.
7. „Diabeł ubiera się u Prady”
Na podstawie bestsellerowej powieści o tym samym tytule autorstwa Lauren Weisberger. W filmie występują Anne Hathaway, Meryl Streep, Emily Blunt, Stanley Tucci, Simon Baker i Adrian Grenier. Posada asystentki Mirandy Priestley, szefowej najbardziej prestiżowego magazynu o modzie, to szeroko otwarte drzwi do świetlanej przyszłości, praca „za którą miliony dziewcząt oddałyby życie.” Czy rzeczywiście tak jest? Andrea Sachs, młoda, ambitna kobieta, dostaje wymarzoną pracę, która przychodzi do niej jak z nieba… choć z szefem z piekła rodem. Wielki sukces wymaga wielkich poświęceń, ale czy koszt jest tego wart?