Gdzie najbardziej brakuje wody? Przyczyny i rozwiązania

Aż 75% powierzchni Ziemi zajmuje woda. Czy to dużo? Warto się nad tym zastanowić w kontekście wody słodkiej, która stanowi zaledwie 3%. Nie dziwi więc, że niektóre regiony borykają się z deficytem wody.

Większość wody pitnej to lód oraz wody podziemne, czyli obszary o utrudnionym dostępie. Ludzie głównie korzystają z zasobów wody czynnych w obiegu (jest to około 0,3% wody słodkiej). Ilość wody słodkiej uzależniona jest od panujących warunków atmosferycznych, w których istotną rolę odgrywają opady, parowanie i odpływ oraz budowa geologiczna skał budujących.

 

Obszary zwrotnikowe, podzwrotnikowe oraz wewnątrzkontynentalne borykają się z deficytem wody. Wpływa na to niska suma opadów przy jednoczesnym wysokim poziomie parowania. Dodatkowo skąpa roślinność potęguje zjawisko.
Natomiast, nadwyżki wody słodkiej można spotkać w strefie całorocznych intensywnych opadów równikowych. W strefach chłodnych i umiarkowanych woda występuje w optymalnych ilościach ze względu na niższe parowanie oraz ukształtowanie terenu.

Pośród krajów, które są najbardziej zagrożone deficytem wody pitnej, znalazły się m.in.: Cypr, Dominikana, Izrael, Kazachstan, Malta, Maroko, Oman, Sahara Zachodnia, San Marino, Singapur, Somalia, Timor Wschodni, Uzbekistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie i inne. Są to więc głównie kraje afrykańskie i azjatyckie oraz wyspy przynależne do Ameryki Północnej i Południowej. Częstym problemem nie jest jedynie deficyt wody pitnej, ale również jej jakość (przede wszystkim w krajach rozwijających się) oraz decyzje w kontekście budowy tam, zbiorników i elektrowni wodnych w nieodpowiednich warunkach.

 

W wyniku narastającego problemu warto zastanowić się nad nowymi rozwiązaniami poboru i oszczędzania wody pitnej. Przykładowymi działaniami jest: mała retencja w postaci budowania niewielkich tam pozwalających na naturalny bieg rzeki, odsalanie wody, transfer wody z terenów bogatych w wodę w mniej zasobne, nawadnianie kropelkowe, zacienianie pól, a przede wszystkim zwiększenie świadomości ludzkiej o problemie i możliwych rozwiązaniach.

TB

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię