Wapń jest pierwiastkiem, który kojarzony jest, przede wszystkim z mocnymi kośćmi. Owszem, pełni bardzo ważną rolę w układzie ruchu, ale na tym się jego zadania nie kończą.
Niedobory wapnia w organizmie prowadzą do bolesnych skurczów mięśni, zaburzają przewodnictwo nerwowe, powodują kłopoty z sercem i mogą być groźne dla zdrowia i życia. Jak rozpoznać wczesne objawy niedoboru wapnia?
Przewlekłe niedobory wapnia sprawiają, że organizm zaczyna czerpać go z ości i zębów. Prowadzi to do ich osłabienia. Szczególnie zauważalne jest to u osób w podeszłym wieku, u których kości stają się kruche i łatwo ulegają złamaniom.
Ciągłe uczucie zmęczenia, na granicy wyczerpania, mgła mózgowa, kłopoty z koncentracją? Przyczyną może być niedobór wapnia. Objawia się czasem mało wyraziście i jest trudny do zdiagnozowania, a może być bardzo groźny.
Zbyt mały poziom wapnia w surowicy może też wywoływać bolesne skurcze mięśni, najczęściej przytrafiające się nocami i atakujące łydki. Jak bardzo jest to bolesne przekonał się każdy, kto choć raz doświadczył takiego nagłego przebudzenia.
Słabe, łatwo psujące się i łamliwe zęby również mogą świadczyć o niedoborach wapnia. Jednak również choroby przyzębia – dziąseł i kości, świadcz o obniżonym poziomie tego cennego pierwiastka.
Zbyt niski poziom wapnia w organizmie prowadzi też do zaburzeń rytmu serca, ponieważ zaburzone jest jego przewodnictwo nerwowe. Następstwem niedoborów tego pierwiastka są także napady tężyczkowe i tężyczka utajona. Te świadczą o chorobach tarczycy i przytarczyc. W każdym wypadku powtarzających się, czy nasilających, wyżej opisanych objawów należy skonsultować się z lekarzem i zasugerować zbadanie poziomu elektrolitów w surowicy.
MT
Posłuchaj podcastów: