Halloween:
Historia: Halloween ma swoje korzenie w starożytnym celtyckim święcie zwanym Samhain, które obchodzone było na przełomie października i listopada. Samhain obchodzono jako święto zakończenia lata i przywitania zimy oraz ducha zmarłych. Wierzono, że w tym czasie granice między światem żywych a umarłych są szczególnie cienkie, co sprawiało, że duchy mogły wracać na ziemię.
W czasach średniowiecza Kościół katolicki próbował zchristianizować to pogańskie święto, co doprowadziło do powstania Dnia Wszystkich Świętych (All Saints’ Day) obchodzonego 1 listopada. Jednak tradycje Samhain przetrwały i przeobraziły się w to, co dziś nazywamy Halloween.
Symbolika: Halloween jest znane z charakterystycznych symboli, takich jak dynie wycięte w formie strasznych twarzy, zwane duchami (jack-o’-lanterns), kostiumy w stylu upiorów i potworów, słodycze, oraz nawiedzone domy. To święto kojarzy się z zabawą, strachem i magią oraz jest czasem na odgrywanie ról i przebieranie się za postacie z marzeń.
Dzień Wszystkich Świętych (All Saints’ Day):
Historia: Dzień Wszystkich Świętych jest świętem chrześcijańskim obchodzonym 1 listopada, mającym na celu upamiętnienie wszystkich świętych i męczenników, zarówno tych znanych, jak i tych nieznanych. Święto to zostało ustanowione przez papieża Bonifacego IV w VII wieku i pierwotnie obchodzone było w maju. Jednak później zostało przeniesione na 1 listopada przez papieża Grzegorza IV.
Symbolika: Dzień Wszystkich Świętych jest dniem, w którym wierni modlą się za dusze zmarłych, zwłaszcza tych, którzy nie zostali kanonizowani jako święci. Na cmentarzach odwiedzane są groby bliskich, zapala się znicze i modli się za zmarłych. To czas refleksji nad życiem, śmiercią i pamięcią o tych, którzy odeszli.
Święto Dziękczynienia (Thanksgiving):
Historia: Święto Dziękczynienia jest obchodzone w Stanach Zjednoczonych w czwarty czwartek listopada oraz w Kanadzie w drugi poniedziałek października. Ma ono swoje korzenie w pierwszym obfitym zbiorze plonów przez pierwszych osadników w Ameryce, a zwłaszcza w tzw. pierwszym święcie dziękczynienia (Pilgrims’ First Thanksgiving) w Plymouth w 1621 roku, gdzie osadnicy i Indianie Mi’kmaq świętowali wspólnie zbiorów obfitości.
Symbolika: Święto Dziękczynienia jest czasem dziękczynienia za obfite plony i błogosławieństwa życia. Tradycyjnymi potrawami są indyk, tłuczone ziemniaki, sosem żurawinowym, zapiekanki z dyni i inne dania sezonowe. To również okazja do spędzenia czasu z rodziną, wyrażenia wdzięczności i refleksji nad tym, co mamy w życiu.
Każde z tych świąt ma swoją unikalną historię i symbolikę oraz odzwierciedla różne aspekty kultury i tradycji. Wszystkie trzy są okazją do celebracji i wspólnego spędzenia czasu z bliskimi.