Orzechy – skarby zaklęte w nasionach

Orzechy to niezwykłe bogactwo dobroczynnych składników zamkniętych w niewielkich, chrupiących cząstkach.

Choć to, co jadamy nazywając orzechami, nie zawsze jest nimi botanicznie – nazwa zarezerwowana jest dla zdrewniałych owoców roślin z rzędu orzechowców, to nie umniejsza to ich wartości.

Dodawane do sałatek, wypieków słonych i słodkich, traktowane jako dodatek do jogurtów czy płatków, orzechy są wszechobecne w kuchniach świata. Choć na ogół dość tłuste i wysokokaloryczne, nie są to kalorie puste, jak w przypadku wielu sztucznych, słodkich przekąsek. Orzechy, bowiem, zawierają w sobie szereg cennych minerałów, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, Wykazują też silne działanie antyoksydacyjne.

Orzechy to również niezbędny składnik kuchni wegańskiej. Nie tylko dostarczają cennych witamin z  grupy B, ale również są dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Wraz z pestkami dyni i słonecznika stanowią team kulinarnych wege niezbędników.  Jednak orzech orzechowi nierówny.

Wybierając tę chrupiąca przekąskę najlepiej sięgać po surowe, nieprzetworzone nasiona bez dodatku cukru, soli, czy innych polepszaczy smaku. Należy też pamiętać, że niektóre  z nich mogą być silnie alergizujące. Do nich należą popularne orzeszki ziemne – fistaszki.   Choć botanicznie z orzechami nie mają nic wspólnego, bliżej im do koniczyny, a o czym wie mało kto, rosną także w Polsce, orzeszki ziemne zawierają wiele cennych składników, podobnie jak prawdziwe orzechy,

Zawierające szereg cennych aminokwasów fistaszki – nasiona orzachy podziemnej, są też jednym z najsilniejszych znanych nauce alergenów i nawet śladowa ich ilość może wywołać u osób wrażliwych wstrząs anafilaktyczny. Stosować zatem należy je ostrożnie, sięgając po bardziej bezpieczne rodzaje orzechów. Na przykład niezwykle popularne w Polsce orzechy laskowe, czy włoskie.

Jak zacząć orzechową przygodę? Najłatwiej od przekąsek, zastępując słodycze właśnie orzechami. Stopniowo można je też włączać w kolejne posiłki., Kto pogardzi podanymi na śniadanie naleśnikami w orzechowej posypce? W wersji szybkiej można dodawać je lub pestki do omleta, czy po prostu jeść płatki z orzechami lub dodać je do jogurtu.

Obiad to sałatki z dodatkiem pestek i przechów i orzechowe panierki. Dzień można zakończyć lekką kolacją z sałatką z dodatkiem pokruszonych orzechów, czy choćby orzechowym musem na naturalnym jogurcie.

Jedzmy orzechy i pestki – przecież w każdym z nich zaklęta jest cała nowa roślina i wszystko co jej potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Taki skarb trudni przecenić!

MT

Zdrowe zamienniki śmieciowego jedzenia

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię