Jak sadzić i zbierać rozmaryn?

Rozmaryn to wiecznie zielone zioło wieloletnie, które można uprawiać jako roślinę jednoroczną. W dobrych warunkach ten krzew o niebieskich kwiatach może urosnąć nawet do rozmiarów kilu stóp.

Rozmaryn najlepiej rośnie w cieplejszym klimacie. W mroźnych zimowych regionach rozmaryn należy uprawiać w pomieszczeniach jako roślina jednoroczna doniczkowa.

 

Kiedy najlepiej posadzić rozmaryn?

Rozmaryn można uprawiać z nasion, ale tempo kiełkowania jest na ogół dość niskie, a sadzonki rosną powoli. Kiełkowanie nasion może zająć dużo czasu – od 2 do 3 tygodni. Zdecydowanie zaleca się hodowanie nowego rozmarynu z sadzonek pobranych z ustabilizowanych roślin. Sadzonki wtedy rosną szybko w dobrych warunkach i powinny być gotowe do sadzenia na zewnątrz za około 8 tygodni.

Jakie jest najlepsze miejsce sadzenia dla rozmarynu?

Miejsce sadzenia powinno mieć dobrze przepuszczalną glebę. Rozmaryn nie toleruje ciągłego nawadniania i bycia w namoczonym środowisku. Rozmaryn natomiast uwielbia słońce więc należy go sadzić w pełnym słońcu.

Zioło to może być uprawiane na zewnątrz jako wieloletni krzew w strefach 7 i więcej. Chicago i okolice należą do strefy 5. W naszej strefie rozmaryn powinien być uprawiany w doniczkach i na noc przynoszony do domu.

 

Jak sadzić rozmaryn?

Głębokość sadzenia: Zasiej nasiona rozmarynu na głębokość od ¼ do ½ cala.

Odstępy: w odległości od 18 do 36 cali.

Co sadzić obok rozmarynu?

Jeśli zdecydujesz się na doniczkę to wystawiając ja na zewnątrz postaw rozmaryn w towarzystwie fasoli, kapusty, marchwi i szałwii.

Jak uprawiać rozmaryn?

Podlewaj rośliny rozmarynu równomiernie przez cały sezon wegetacyjny, ale uważaj, aby nie przelać. Przycinaj regularnie, aby rośliny nie chwiały się.

Jak zbierać rozmaryn?

Liście rozmarynu są najbardziej aromatyczne tuż przed kwitnieniem rośliny. Najlepiej przycinać do 4 cali gałązek z wierzchołków. Nigdy nie przycinaj jednorazowo więcej niż jednej trzeciej rośliny, Zbyt silne przycinanie stresuje roślinę.

 

Jak przechowywać rozmaryn?

Przechowywanie w lodówce: Owiń gałązki w czysty ręcznik; w lodówce pozostaną świeże nawet przez 2 tygodnie.

Suszenie: Rozmaryn można suszyć do przechowywania, umieszczając liście na siatce lub tacy do suszenia w zacienionym, ciepłym miejscu. Zbierz pęczki i zawieś je do góry nogami w chłodnym, zacienionym miejscu. Przechowuj suszone liście rozmarynu w hermetycznym pojemniku z dala od światła słonecznego.

Przechowywanie w zamrażalce: Liście rozmarynu można zamrozić w plastikowych torebkach.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię