Jak sobie radzić z depresją jesienno – zimową?

Niedobory światła wpływają na gospodarkę hormonalną. Ta powoduje, że wiele osób w okresie jesienno – zimowym ma objawy depresji, które jednak mijają wraz z wydłużaniem się dni i zwiększoną ilością światła.

Ta przypadłość znana jako depresja zimowa, lub sezonowa potrafi być bardzo dokuczliwa. Na szczęście można sobie z nią skutecznie radzić domowymi sposobami.

 

Pomarańcze

Kolor pomarańczowy poprawia nastrój i pomaga przetrwać czas jesiennych i zimowych ciemności. Skuteczne jest zarówno otaczanie się tą barwą, jak palenie świc w kolorze pomarańczowym. Bardzo dobre efekty przynosi również aromaterapia – kilka kropli naturalnego olejku eterycznego z pomarańczy dodane do kąpieli lub kominka aromaterapeutycznego, potrafi przynieść znaczącą ulgę.

Witamina D

Jesień i zima to czas, kiedy w klimacie umiarkowanym wszyscy cierpią na niedobory witaminy D. Żeby je uzupełnić należy ją suplementować, a także dostarczać z pożywieniem. Bardzo dobre efekty daje też wizyta w solarium – dawkowana rozsądnie.

 

Spacery

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, bez względu na pogodę, to bardzo ważny element profilaktyki sezonowych zaburzeń afektywnych. Zamiast jechać do pobliskiego sklepu, zdecydujmy się na energiczny, rozgrzewający marsz. Można też chodzić z kijkami, jeździć na rowerze, albo po prostu spacerować.

Pozytywne nastawienie

Brzmi, być może banalnie, ale banalne nie jest. Nie ma nic gorszego niż poddawanie się złemu nastrojowi. Trzeba znaleźć w ciągu dnia i tygodnia czas na to, żeby zrobić coś co normalnie sprawiało przyjemność, a teraz trudno na to znaleźć siłę. Niech będzie to spotkanie z przyjaciółmi, wypad do kina, czy choćby relaksująca kąpiel.

MT

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię