Jak sobie radzić ze wściekłością? 9 praktycznych porad

Utrzymanie temperamentu w ryzach może być trudne. Korzystaj z prostych wskazówek dotyczących radzenia sobie z gniewem — od robienia sobie przerwy po używanie stwierdzeń „ja” — aby zachować kontrolę.

 

Gniew jest powszechną, a nawet zdrową emocją. Ale ważne jest, aby radzić sobie z tym w pozytywny sposób. Niekontrolowany gniew może mieć negatywny wpływ zarówno na twoje zdrowie, jak i relacje.

Gotowy na opanowanie gniewu? Zacznij od rozważenia tych 9 wskazówek dotyczących radzenia sobie z gniewem.

1. Pomyśl zanim powiesz

W ferworze łatwo jest powiedzieć coś, czego później będziesz żałować. Poświęć kilka chwil na zebranie myśli, zanim cokolwiek powiesz. Pozwól również innym zaangażowanym w sytuację zrobić to samo.

2. Gdy już się uspokoisz, wyraź swoje obawy

Gdy tylko zaczniesz myśleć jasno, wyraź swoją frustrację w asertywny, ale niekonfrontacyjny sposób. Przedstaw swoje obawy i potrzeby jasno i bezpośrednio, nie krzywdząc innych ani nie próbując ich kontrolować.

3. Ćwicz

Aktywność fizyczna może pomóc zmniejszyć stres, który może powodować złość. Jeśli czujesz, że twój gniew narasta, idź na energiczny spacer lub biegnij. Spędź trochę czasu na przyjemnych zajęciach fizycznych.

4. Zrób sobie przerwę

Limity czasu nie są przeznaczone tylko dla dzieci. Rób sobie krótkie przerwy w porach dnia, który jest stresujący. Kilka chwil ciszy może pomóc ci poczuć się lepiej przygotowanym do radzenia sobie z tym, co cię czeka, bez irytacji lub złości.

5. Zidentyfikuj możliwe rozwiązania

Zamiast skupiać się na tym, co cię wkurzyło, pracuj nad rozwiązaniem problemu. Czy bałagan w pokoju Twojego dziecka denerwuje Cię? Zamknąć drzwi. Czy twój partner co wieczór spóźnia się na kolację? Zaplanuj posiłki później wieczorem. Lub zgódź się na samodzielne jedzenie kilka razy w tygodniu. Zrozum też, że niektóre rzeczy są po prostu poza twoją kontrolą. Postaraj się podejść realistycznie do tego, co możesz, a czego nie możesz zmienić. Przypomnij sobie, że gniew niczego nie naprawi, a może tylko go pogorszyć.

 

6. Trzymaj się stwierdzeń „ja”

Krytykowanie lub obwinianie może tylko zwiększyć napięcie. Zamiast tego, opisz problem, używając stwierdzeń „Ja”. Okazuj szacunek. Na przykład powiedz „Jestem zdenerwowany, że opuściłeś miejsce przy stole, nie oferując pomocy przy zmywaniu naczyń” zamiast „Nigdy nie wykonujesz żadnych prac domowych”.

7. Używaj humoru, aby rozładować napięcie

Rozjaśnianie może pomóc rozproszyć napięcie. Używaj humoru, aby zmierzyć się z tym, co cię denerwuje i ewentualnie z wszelkimi nierealistycznymi oczekiwaniami co do tego, jak powinno się potoczyć. Unikaj jednak sarkazmu — może zranić uczucia i pogorszyć sytuację.

8. Ćwicz umiejętności relaksacyjne

Kiedy twój temperament wybucha, wykorzystaj umiejętności relaksacyjne. Stosuj ćwiczenia głębokiego oddychania, wyobraź sobie relaksującą scenę lub powtórz uspokajające słowo lub frazę, na przykład „Spokojnie”. Możesz także posłuchać muzyki, pisać w dzienniku lub wykonać kilka pozycji jogi — wszystko, czego potrzeba, aby zachęcić do relaksu.

9. Wiedz, kiedy szukać pomocy

Nauka kontrolowania gniewu może być czasami wyzwaniem. Poszukaj pomocy w problemach z gniewem, jeśli twój gniew wydaje się wymknąć spod kontroli, powoduje, że robisz rzeczy, których żałujesz lub rani osoby wokół ciebie.

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię