Jak świat obchodzi Halloween?

Halloween wyewoluowało ze starego celtyckiego święta Samhain, oznaczającego koniec lata, dnia, w którym wierzyli, że bogowie lub duchy przybędą, by płatać figle śmiertelnikom.

Chrześcijaństwo przejęło elementy tego święta, łącząc je z dwoma istniejącymi świętami: Wszystkimi Świętymi (1 listopada), upamiętniającymi wszystkich chrześcijańskich świętych oraz Dniem Zadusznym (2 listopada), okazją do uczczenia zmarłych. „Hallow” to stare słowo oznaczające świętego, a 31 października, w wigilię Dnia Wszystkich Świętych, pierwotnie nazywało się All-Hallow-Even (skrót od „wieczór”). To przekształciło się w „Hallowe’en”, a następnie Halloween.

Żaden kraj nie obchodzi bardziej intensywnie tego dnia niż Stany Zjednoczone, ale w innych krajach tradycje często sięgają setek a nawet tysięcy lat. Strona 24/7 zebrała listę najciekawszych. Oto kilka z nich:

Irlandia

Halloween w Irlandii to pogańskie święto Samhain, co oznacza „koniec lata”. Wiele tradycji związanych z Halloween ma irlandzkie korzenie i nadal są tam one przestrzegane. Barmbrack (po irlandzku bairín breac) – dosłownie „cętkowany bochenek” – to placek z rodzynkami, porzeczkami i kandyzowaną skórką cytrusów, podobny do polskiego keksa. W Halloween piekarze tradycyjnie chowali pierścień, kawałek materiału i patyk w każdym barmbrack. Kiedy podano keks, mówiono, że ten, kto dostanie pierścień, ożeni się, kto dostanie materiał, wejdzie do duchowieństwa, a ten, kto dostanie patyk, pozostanie samotny. Prawa zdrowotne zabraniają teraz umieszczania czegokolwiek poza pierścieniem w komercyjnym barmbrack.

Austria

Austriacy świętują Seleenwoche, czyli Tydzień Zaduszny, od 30 października do 8 listopada. W nocy 31 października starą praktyką jest pozostawienie chleba i wody na stole oraz zapalenie lampy, aby powitać i odżywić dusze zmarłych.

Włochy

Włosi obchodzą Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – zwany także Dniem Zmarłych – dwa dni po Halloween. Ciasteczka zwane Fave dei morti, czyli fasola zmarłych, są rytualną ofiarą dla zmarłych. W starożytnym Rzymie uważano, że dusze zmarłych żyją na fasoli, a fasola była używana w obrzędach pogrzebowych.

Filipiny

Pangangaluluwa – filipiński odpowiednik Halloween – jest obserwowany w nocy 1 listopada, chociaż praktyka ta wygasa, zwłaszcza na obszarach miejskich. Uroczystość obejmuje grupy ludzi chodzących od domu do domu po odwiedzeniu grobów bliskich, śpiewaniu piosenek i proszeniu o modlitwy i datki (dla lokalnego kościoła).

Hiszpania (Katalonia)

W hiszpańskim regionie Katalonii 31 października obchodzony jest jako La Castanyada, czyli Festiwal Kasztanowca, obchody związane z Dniem Wszystkich Świętych. Rodziny i przyjaciele spotykają się i jedzą pieczone kasztany, słodkie ziemniaki i panellets – słodkie żółtko i ciastka migdałowe, zwykle pokryte orzeszkami pinii – i piją słodkie wino moscatel.

Walia

Walia ma swój własny odpowiednik Halloween zwany Calan Gaeaf i obchodzony jest od ponad tysiąca lat. Uważa się, że duchy powracają, więc ludzie unikają cmentarzy, podjazdów i skrzyżowań, ponieważ sądzi się, że gromadzą się tam duchy. Istnieje rytuał zwany Hwch Ddu lub Czarna Locha, kiedy zabite zwierzę – zwykle jest to mężczyzna okryty tkaniną lub zwierzęcą skórą – podnosi się i przegania dzieci.

Boliwia

Boliwijczycy obchodzą Fiesta de las Ñatitas w dniu 8 listopada każdego roku, dekorując prawdziwe, ludzkie czaszki, pochodzące od zmarłych członków rodziny lub uzyskane ze szkół medycznych lub starych cmentarzy – kwiatami, biżuterią, kapeluszami i okularami. Czaszki nazywane są ñatitas, co z grubsza oznacza „małe mopsy”. Festiwal ma swoje korzenie w czasach prekolumbijskich.

Czechy

Czesi obchodzą Dušičky, czyli Dzień Zmarłych 2 listopada. Jednym ze starych zwyczajów jest umieszczanie krzeseł wokół kominka, po jednym dla każdego żyjącego członka rodziny i po jednym dla każdego zmarłego.

Niemcy

Niemcy chowają wszystkie noże na Halloween, aby powracające dusze nie skaleczyły się przypadkowo.

 

Grecja

Ekspaci i turyści świętują Halloween w tradycyjnym stylu w Grecji, ale miejscowi mają swój własny odpowiednik, Apokries, które jest również znane jako greckie Halloween, chociaż obchodzone jest przed Wielkim Postem, a nie w październiku. Apokries był pierwotnie starożytnym greckim świętem poświęconym Dionizjuszowi, greckiemu bogu wina i hulanek.

ZS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię