Podczas poszukiwań pracy twoje CV jest pierwszym kontaktem w rekrutacji. Aby uniknąć dyskryminacji wiekowej zastosuje kilka poniższych strategii przy pisaniu CV a twój potencjalny pracodawca skoncentruje się na twoich umiejętnościach, osiągnięciach i kwalifikacjach a nie wieku.
Jak uniknąć dyskryminacji wiekowej?
12 informacje, które warto usunąć, albo dodać do CV:
1. Daty ukończenia szkół/studiów
Pamiętaj, że nie musisz podawać dat uzyskania stopni naukowych na studiach, zwłaszcza jeśli mają więcej niż 10–15 lat. Wystarczy podać stopień i instytucję.
2. Podziel sekcję historii pracy
Stanowiska pracy sprzed 20 lat nie mają żadnego znaczenia w dniu dzisiejszym. Zamiast tego skup się na ostatnich 15 latach. Połóż duży nacisk na swoje ostatnie 5-7 lat i podkreśl istotne doświadczenia do pracy, o którą się starasz.
3. Nieistotne doświadczenie i umiejętności
Usuń wszystkie stanowiska, które nie są bezpośrednio związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Ta sama zasady dotyczy umiejętności. Jeśli posiadasz umiejętności lub certyfikaty, które nie są istotne w tej sytuacji wyklucz je ze swojego CV.
4. Technologia
Wyklucz umiejętności w technologii, jeśli technologia ta jest przestarzała lub mało używana. Pozostawiając te informacje na CV zdradzasz swój wiek. Wszystko, co zrobiłeś w latach 90. lub 2000., nie ma znaczenia.
5. Skróć swoje CV
Postaraj się, aby twoje CV było zwięzłe i istotne. Staraj się zamieścić 1–2 strony, skupiając się na swoich najnowszych i istotnych doświadczeniach.
6. Unikaj szczegółów
Podkreśl swoje najważniejsze osiągnięcia. Nie pisz książki. Przedstaw swoje umiejętności w jak najbardziej zwięzły sposób.
7. Format CV
Wybierz nowoczesny format CV. Najlepiej format który podkreśla twoje umiejętności i osiągnięcia, a nie chronologiczną listę stanowisk, ukończenia szkół, zdobycia certyfikatów i dat.
8. Nowe umiejętności
Twoje CV powinno odzwierciedlać fakt, że non stop się uczysz i zdobywasz nowe umiejętności i doświadczenia. W dzisiejszym świecie cenne są zajęcia takie jak zarządzanie projektami w celu ulepszenia lub zdobycia nowych umiejętności rynkowych.
-
Zobacz także: Tworzenie awaryjnego funduszu na nagłe wydatki
9. Skoncentruj się na osiągnięciach
Zamiast wymieniać obowiązki zawodowe, podkreśl swoje osiągnięcia i wartość, jaką wniosłeś do poprzednich ról.
10. Dane kontaktowe
Nie podawaj swojego adresu domowego ani numeru telefonu domowego. Wystarczy miasto i stan oraz numer komórki.
11. Adres emailowy
Upewnij się, że twój adres e-mail nie jest Hotmail, AOL czy Yahoo. Otwórz email na stronie Gmail.
12. Pomiń dane osobowe
Nie podawaj daty urodzenia, stanu cywilnego i dołączaj zdjęcia.