Jak zaparzyć idealną herbatę?

Czy istnieje idealny sposób na picie herbaty? 5000 lat historii i setki odmian liści herbaty sugerują że standardów, przynajmniej tych osobistych, jest wiele. Filiżanka herbaty to element porannego rytuału wielu ludzi na świecie. Szacuje się, że w samej Wielkiej Brytanii liczba filiżanek herbaty wypijanych każdego dnia wynosi 165 milionów!

Za robieniem herbaty stoi wiele teorii i ideologii a przygotowanie tej idealnej filiżanki zależy od kilku prostych czynników …

1. Filiżanka / kubek do herbaty

Jestem przekonana, że masz swoją ulubioną filiżankę lub kubek do herbaty. Osobiście uważam że ta idealna automatycznie poprawia smak herbaty.

Herbata - Kubek do herbaty
Idealny kubek do herbaty

2. Czajnik

Jeśli mamy filiżankę lub kubek do herbaty to nadszedł czas na to by zagotować wodę w czajniku. Zawsze używaj świeżej (jeśli to możliwe przefiltrowanej) zimnej wody. Herbata uwielbia tlen, ponieważ pomaga rozwinąć jej smak.

Herbata - czajnik
Czajnik do gotowania wody na herbatę

3. Parzenie

Większość osób patrząc na czajnik i widząc, że jest w nim trochę starej wody ponownie ją gotuje. Taka procedura jest absolutnie zabroniona! Jeśli będziesz ciągle gotować wodę w czajniku, straci ona cały swój tlen… i smak.

Nie należy również wlewać wrzącej wody do herbaty. Woda powinna odpocząć przez około 2-3 minuty w przypadku herbaty czarnej – przynajmniej 30 sekund). Po tym czasie będzie gotowa do zaparzenia herbaty. Zerknij na poniższą tabelkę w której umieściliśmy rodzaj herbaty, temperaturę i czas zaparzania.

Herbata - czas parzenia i temperatura
Czas i temperatura parzenia herbaty

Im bardziej utleniona herbata herbata, tym jest ciemniejsza. Na przykład czarna herbata jest w pełni utleniona, co oznacza, że ​​preferuje wodę 90-100 st.C i dłuższy czas parzenia. To samo dotyczy przetworzonych herbat, takich jak Oolong.

Łagodniejsze herbaty, takie jak zielona, ​​biała i żółta, nie są w ogóle utlenione – co oznacza, że ​​wolą łagodniejsze temperatury i krótszy czas parzenia. Mówiąc najprościej – po ugotowaniu pozwól wodzie ostygnąć przez kilka minut do około 80 stopni. Jeśli to zrobisz to twoja zielona herbata nigdy już nie będzie gorzka. Doskonałą opcją jest zakup czajnika z kontrolą temperatury. Ja używam ten:

Czajnik do wody z regulacją temperatury

4. Przechowywanie

Niezależnie od tego, czy wolisz herbatę liściastą, czy herbatę w torebkach, użycie hermetycznego pojemnika lub pojemnika na herbatę pomaga utrzymać herbatę suchą i świeżą, a także zapobiega przenoszeniu smaku przez silnie pachnące herbaty na bardziej delikatne odmiany w Twojej szafce.

 

ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię