Jaki jest prawidłowy poziom cukru na czczo i po jedzeniu?

Poziom cukru we krwi to wskaźnik, który dostarcza nam szeregu informacji na temat stanu organizmu i jego prawidłowego funkcjonowania.

Cukier należący do węglowodanów stanowi bowiem główne źródło energetyczne, które rozkładane jest w procesie trawienia na cukier prosty, czyli glukozę. Jakie znaczenie ma glukoza dla prawidłowego funkcjonowania organizmu? Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi zdrowego człowieka?

 

Glukoza w organizmie – jakie ma znaczenie?

Glukoza to organiczny związek chemiczny odrywający bardzo ważną rolę w organizmie każdego człowieka. Jej obecność jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, układu nerwowego oraz mięśni szkieletowych, a także szeregu innych układów i narządów. Zdrowy organizm powinien zapewniać stężenie glukozy na tym samym, stałym poziomie – za pełnienie tego zadania odpowiedzialna jest insulina, czyli hormon wydzielany przez trzustkę. Spadek lub podwyższenie poziomu glukozy poza normę oznacza, że organizm przestał prawidłowo funkcjonować – może to skutkować rożnego rodzaju zaburzeniami, które niosą za sobą zagrożenie dla układu nerwowego, mięśniowego, nerek czy wzroku.

Prawidłowy poziom cukru we krwi

Stężenie glukozy we krwi to istotny wskaźnik, który dostarcza szeregu informacji na temat Naszego zdrowia. Prawidłowe stężenie cukru we krwi oznacza, że proces metabolizmu przebiega prawidłowo. Z kolei, nadmiar cukru w organizmie jest niebezpiecznym zjawiskiem, które może sprzyjać rozwojowi chorób serca i układu krwionośnego, a także powodować zapalenia, obciążać wątrobę oraz wywoływać cukrzycę. Nadmiar cukru często wiąże się także z szybszych starzeniem się skóry i odkładaniem tkanki tłuszczowej, co prowadzi do problemów z nadwagą lub otyłością.

 

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo?

Zdrowy człowiek, któremu cukier mierzony jest na czczo powinien mieć poziom cukru na poziomie od 70 do 99 mg/dl. Przekroczenie wartości 125 mg/dl oznacza, że organizm ma problem z tolerancją glukozy – zjawisko to można leczyć przy pomocy odpowiedniej diety. Przekroczenie 125 mg/dl wymaga przeprowadzenie dodatkowych badań, które pozwolą na zdiagnozowanie cukrzycy.

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi po jedzeniu?

Zjedzenie posiłku znacznie podnosi poziom cukru we krwi. Jednak u zdrowego człowieka, poziom cukru po upływie około 2 godzin powinien obniżyć się do około 150 mg/dl – osiągniecie tego poziomu oznacza, że spalanie węglowodanów przebiega prawidłowo. W przypadku, kiedy pomiar stężenia glukozy o dowolnej porze dnia osiąga poziom około 200 mg/dl można stwierdzić cukrzycę.

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię